Co za znalezisko na terenie Polski! Setki przedmiotów sprzed tysięcy lat

O wsi Papowo Biskupie położonej w województwie kujawsko-pomorskim może być w najbliższym czasie wyjątkowo głośno. To właśnie tam przedstawiciele Kujawsko Pomorskiej Grupa Poszukiwaczy Historii odnaleźli artefakty, których pochodzenie sięga epoki brązu. 
Co za znalezisko na terenie Polski! Setki przedmiotów sprzed tysięcy lat

Łącznie mowa o ponad 550 obiektach wykonanych z metalu i datowanych na erę poprzedzającą epokę żelaza. Zdaniem naukowców owe artefakty mogą być powiązane z przedstawicielami kultury łużyckiej. Zamieszkiwali oni naszą część Europy w okresie od 1200 do 450 roku p.n.e., obejmując nie tylko epokę brązu, ale także początki epoki żelaza. 

Czytaj też: Imponujący przykład pomysłowości tajemniczego ludu. Co produkowano w tym miejscu tysiące lat wcześniej?

O tych grupach wiadomo wciąż stosunkowo niewiele, gdyż badacze muszą opierać się na relacjach pochodzących od autorów z innych części Starego Kontynentu oraz wyciągać wnioski na podstawie dowodów gromadzonych w czasie wykopalisk. Dotychczas było wiadomo, że ówczesne społeczności składały dość nietypowe ofiary z wykorzystaniem metalowych przedmiotów.

I właśnie w Papowie Biskupim znaleziono tego potwierdzenie. Kluczowe okazały się w tym przypadku wykopaliska prowadzone w obrębie wyschniętego jeziora. Za ich sprawą archeolodzy zidentyfikowali co najmniej 33 ludzkie szkielety. Pochówki nie zawierały jednak wyłącznie kości. Poza nimi wydobyto także liczne artefakty wykonane z brązu.

Archeolodzy wydobyli w czasie wykopalisk setki przedmiotów wykonanych z brązu. Mają one postać biżuterii noszonej na szyi i ramionach

Obiekty ta miały przede wszystkim postać biżuterii noszonej na szyi bądź ramionach. Kulisy prowadzonych badań oraz płynące z nich wnioski zostały zaprezentowane w Antiquity. Aby określić wiek szczątków, członkowie zespołu badawczego wykorzystali metodę datowania radiowęglowego. Na tej podstawie doszli do wniosku, iż szczątki umieszczono tam najpierw, a później dołączono do nich metalowe artefakty.

Czytaj też: Ta zbroja służyła dawniej w walce. Starożytny fragment wygląda jak nowy

Ustalenia te są szczególnie zastanawiające, gdy zwrócimy uwagę na dotychczasowe przekonania. Archeolodzy zakładali bowiem, że ludność z tych okolic przez cały czas prowadziła rytuały podobne do działań innych przedstawicieli kultury łużyckiej. W oparciu o najnowsze doniesienia można stwierdzić, iż nastąpiło to dopiero później, podczas gdy wcześniej przez długi czas tamtejsze społeczności miały własne schematy działania związane z grzebaniem zmarłych.