W zabezpieczeniach tych popularnych przeglądarek odkryto poważną lukę. Lepiej szybko pobierz aktualizację

Zwykle, gdy słyszymy o jakimś błędzie czy luce w zabezpieczeniach, odnosi się to do jednej przeglądarki. Tym razem jednak w niebezpieczeństwie są użytkownicy kilku popularnych przeglądarek, takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox i inne.
W zabezpieczeniach tych popularnych przeglądarek odkryto poważną lukę. Lepiej szybko pobierz aktualizację

Użytkownicy popularnych przeglądarek w niebezpieczeństwie

Luki w zabezpieczeniach aplikacji czy programów nie są niczym wyjątkowym, choć oczywiście każdy z nas wolałby, by te się nie pojawiały. Dobrze jednak, gdy odkrywane są na bieżąco i to przez badaczy zajmujących się cyberbezpieczeństwem, a nie przy okazji jakichś ataków. W przypadku tej najnowszej luki, na szczęście jeszcze nie doszło do jej nadużycia, a przynajmniej tak poinformowali badacze ze Stack Diary.

Czytaj też: Testujesz Androida 14? O tym powinieneś wiedzieć, zanim pojawi się kolejna aktualizacja

W środę poinformowali oni o odkryciu luki w zabezpieczeniach nie jednej, a aż pięciu popularnych przeglądarek! Polega ona na przepełnieniu bufora sterty w formacie obrazu WebP. Wiele przeglądarek i innego oprogramowania korzysta z protokołu WebP do kompresji obrazów. Jeśli cyberprzestępcy wykorzystają lukę w zabezpieczeniach tego formatu obrazu, będzie to miało wpływ na miliony użytkowników. Generalnie chodzi po prostu o to, że taki błąd może pozwolić atakującym na przejęcie kontroli nad systemami, kradzież danych lub podsunięcie złośliwego oprogramowania, które użytkownicy nieświadomie pobiorą.

Czytaj też: Twój smartfon z Androidem będzie jeszcze bezpieczniejszy.  Wystarczy zainstalować tę aktualizację

Jak dotąd przeglądarki internetowe, które potwierdziły poprawkę i wydały aktualizację, to: Google Chrome [1], Mozilla Firefox [2], Brave [3], Microsoft Edge [4] i przeglądarka Tor [5]. Jeśli Twoja przeglądarka korzysta z Chromium, spodziewaj się, że aktualizacja zostanie już wdrożona lub zostanie wykonana wkrótce.

Przeglądarki ChromeFirefoxEdgeBrave i Tor dostały już stosowne aktualizacje. Po jej zainstalowaniu twoja przeglądarka powinna być w wersji (lub wyższej):

  • Chrome: 116.0.5845.187 dla Mac i Linux, 116.0.5845.187/.188 dla Windowsa
  • Firefox: Firefox 117.0.1, Firefox ESR 102.15.1, Firefox ESR 115.2.1, Thunderbird 102.15.1, Thunderbird 115.2.2
  • Edge: 116.0.1938.81
  • Brave: 1.57.64
  • Tor: 12.5.4

Czytaj też: Samsung zaskakuje. Beta One UI 6 dostępna dla średniaka, a flagowce wciąż czekają

Pamiętaj, że im dłużej zwlekasz z instalacją poprawek bezpieczeństwa, tym w większym zagrożeniu jesteś. Luka mogła nie być wcześniej wykorzystywana przez cyberprzestępców, ale po jej ujawnieniu istnieje szansa, że ktoś jednak chciałby z niej skorzystać, licząc na to, iż zawsze znajdą się osoby, którym nie po drodze z instalacją aktualizacji. Dlatego, zwłaszcza w takich przypadkach, nie ma na co czekać, bo opieszałość może nas naprawdę drogo kosztować.