Analiza DNA odkrywa sekrety Machu Picchu. Nie mieszkali tam tylko arystokraci

Społeczność Machu Picchu była znacznie bardziej zróżnicowana, niż do tej pory się wydawało. Potwierdzają to jedyne w swoim rodzaj badania genetyczne.
Machu Picchu

Machu Picchu

Kto mieszkał w Machu Picchu w czasach największej świetności? Naukowcy z Tulane University i Yale University wykorzystali starożytne DNA, aby po raz pierwszy dowiedzieć się, skąd pochodzili robotnicy pochowani ponad 500 lat temu w zaginionym imperium Inków. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Science Advances.

Jest to pierwsze badanie różnorodności genomowej osób pochowanych w Machu Picchu i sąsiednich miejscach wokół Cusco, stolicy Inków. Opiera się na wcześniejszych badaniach archeologicznych i bioarcheologicznych, w tym badaniu prowadzonym przez Yale w 2021 r., Które wykazało, że Machu Picchu (1420–1530 r. n.e.) jest starsze, niż wcześniej sądzono.

Czytaj też: Co łączy 35 osób pochowanych w tym grobowcu? Zebrane DNA ujawnia szokującą prawdę

Prof. Richard Burger z Yale University mówi:

Analiza DNA nie tylko potwierdza historyczne doniesienia, że słudzy pochodzili z wielu różnych grup etnicznych pod kontrolą Inków, ale także pokazuje znacznie większą różnorodność pochodzenia, niż podejrzewano w przypadku osób sprowadzonych z całego imperium. Nasze analizy pokazują, że populacja Machu Picchu była bardzo niejednorodna, a osoby wykazywały przodków genetycznych związanych z grupami z regionów całego imperium Inków, w tym wybrzeża, wyżyn i Amazonii.

Machu Picchu bardziej niejednorodne, niż nam się wydawało

Machu Picchu jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się w regionie Cusco w Peru. Jest to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i co roku przyciąga setki tysięcy odwiedzających. Niegdyś była to część królewskiej posiadłości imperium Inków.

Naukowcy porównali DNA 34 osób pochowanych w Machu Picchu z DNA osób z innych miejsc w imperium Inków, a także z niektórymi współczesnymi genomami z Ameryki Południowej, aby sprawdzić, jak blisko mogą być spokrewnieni.

Czytaj też: Luksusowe budownictwo starsze od Mieszka I? Ludzkość odkryła tę innowację o wiele wcześniej

Podobnie jak inne królewskie posiadłości, Machu Picchu było domem nie tylko dla rodziny królewskiej i innych elitarnych członków społeczeństwa Inków, ale także dla służących i pracowników, z których wielu mieszkało w posiadłości przez cały rok. Osoby te niekoniecznie pochodziły z okolicy, choć dopiero w tym badaniu naukowcy byli w stanie potwierdzić różnorodność ich pochodzenia za pomocą dowodów DNA.

Machu Picchu

Naukowcy stwierdzili, że kolejnym nieoczekiwanym wynikiem było to, że wiele osób miało mieszane pochodzenie, często z odległych od siebie regionów. Naukowcy stwierdzili, że sugeruje to, że osoby z Machu Picchu wybierały partnerów z innych grup genetycznych, tworząc zróżnicowaną populację, w przeciwieństwie do tych, które można znaleźć w wioskach rolniczych.

Prof. Jason Nesbitt z Tulane University wyjaśnia:

Badanie naprawdę wzmacnia wiele innych rodzajów badań, które zostały przeprowadzone w Machu Picchu i innych miejscach Inków. Analiza DNA wspiera dokumentację historyczną i badania archeologiczne znalezionych artefaktów związanych z pochówkami.

Badanie to jest częścią większego ruchu w archeologii, mającego na celu połączenie tradycyjnych technik archeologicznych z nowymi technologiami i analizami naukowymi. Takie połączenie dziedzin prowadzi do pełniejszego zrozumienia dokonanych odkryć.