Magazyn Coaching 5/2013

Jak nie dać się przeciwnościom losu? Sprawdź w najnowszym numerze Magazynu Coaching!

“Ci, którzy skutecznie stawiają czoło życiowym kryzysom, wcale nie próbują się na nie raz na zawsze uodpornić” – pisze redaktor naczelna we wstępie do nowego numeru Magazynu Coaching.

Można być genetycznie odpornym na zakażenie HIV. Odziedziczona po obojgu rodzicach mutacja sprawia, że na powierzchni limfocytów, komórek układu odpornościowego, nie ma receptorów, które umożliwiają wirusowi wniknięcie do wnętrza ludzkiej komórki.

Czasem chcielibyśmy, żeby psychoterapia czy trening zadziałały uodparniająco jak taka mutacja: żebyśmy się już nie musieli bać strat i bólu, bo one nie będą miały do nas dostępu. Żeby po kursie wzmacniającym samoocenę nigdy już nie odezwał się surowy wewnętrzny krytyk (więcej o nim na s. 28).

Albo żebyśmy raz na zawsze nauczyli się rozpoznawać, kiedy ktoś nas oszukuje (o wykrywaniu kłamstw opowiada Grzegorz Załuski na s. 60). Tyle że jeśli przestaniemy odczuwać ból, pewnie przestaniemy też czuć radość, przyjemność i nadzieję. A ci, którzy skutecznie stawiają czoło życiowym kryzysom, wcale nie próbują się na nie raz na zawsze uodpornić, by ich nie czuć. Uczą się raczej psychicznej elastyczności, czyli rezyliencji (o niej więcej w temacie numeru).

Katarzyna Sroczyńska, redaktor naczelna