Majowie pozostawili po sobie pamiątki. W ich odnalezieniu pomogła nowoczesna technologia

Międzynarodowy zespół zidentyfikował mające około dwóch tysięcy lat pozostałości cywilizacji Majów. Znalezisko nie byłoby możliwe, gdyby nie wykorzystanie technologii LiDAR. 
Majowie pozostawili po sobie pamiątki. W ich odnalezieniu pomogła nowoczesna technologia

Badania zostały przeprowadzone na terenie północnej Gwatemali, a o ich kulisach możemy przeczytać w Ancient Mesoamerica. Podstawowe narzędzie w arsenale archeologów stanowiła technologia LiDAR, która na pierwszy rzut oka może przypominać radar, choć w istocie wykorzystuje światło lasera zamiast dźwięku. 

Czytaj też: Wenecja Pacyfiku w pełnej krasie. Cała wyspa powoli znika pod wodą

Naukowcy użyli takiego rozwiązania do skanowania gęstych lasów tropikalnych w poszukiwaniu śladów cywilizacji sprzed setek a nawet tysięcy lat. Dla laserów przeszkody nie stanowią obiekty, które uniemożliwiają widzenie ludziom. W efekcie pojawia się możliwość wykrycia ruin znajdujących się pod warstwami roślinności czy gruntu.

LiDAR na dużym obszarze w Mirador-Calakmul Karst Basin (MCKB) w północnej Gwatemali zidentyfikował skupisko preklasycznych stanowisk Majów (ok. 1000 r. p.n.e.- 150 r.) połączonych drogami, tworząc sieć implikowanych interakcji społecznych, politycznych i ekonomicznych. Ten artykuł jest wprowadzeniem do jednego z największych, ciągłych, regionalnych badań LiDAR opublikowanych do tej pory na Nizinie Majów. wyjaśniają autorzy w swojej publikacji 

Łącznie badacze zidentyfikowali ponad 1000 osad obejmujących około 1700 kilometrów kwadratowych. Mieszkańcy tych miejsc byli najprawdopodobniej bardzo liczni biorąc pod uwagę dostępną powierzchnię. To zaskakująca wiadomość, jeśli mamy w głowie fakt, że wczesne mezoamerykańskie osady były uznawane za słabo zaludnione. 

Majowie zamieszkiwali tereny współczesnej Gwatemali, Meksyku czy Hondurasu

Poza tym członkowie zespołu natrafili na poszlaki świadczące o istnieniu dużych platform i piramid w niektórych osadach. Pozwala to sądzić, iż przynajmniej niektóre z nich służyły jako scentralizowane ośrodki pracy, rekreacji i polityki. Znalazło się nawet miejsce dla boisk wykorzystywanych do uprawiania różnych sportów charakterystycznych dla tego regionu. W dostarczaniu wody pomagały natomiast kanały i zbiorniki, za sprawą których można było przetrwać okresy suszy.

Czytaj też: Faraon przybył do Warszawy! W stolicy można podziwiać wystawę poświęconą odkryciu grobowca Tutanchamona

Majowie zamieszkiwali bardzo rozległy obszar, rozciągający się od współczesnego Meksyku, przez Gwatemalę aż do Hondurasu. Ich początki sięgają okresu sprzed niemal 2500 lat. Przez setki lat Majowie – z mniejszymi bądź większymi sukcesami – utrzymywali się na terenie Ameryki Środkowej. Kres ich panowania nadszedł wraz z przybyciem konkwistadorów. Ostatnie majańskie wolne miasto – Petén Itzá w Gwatemali – padło w 1697 roku.