Wraz z wiekiem spada liczba przyjaciół – to normalne. Makaki mają tak samo

Najnowsze badania wskazują, że makaki celowo ograniczają grono przyjaciół wraz z wiekiem. To potwierdza od dawna powtarzaną tezę, że korzyści płynące z interakcji społecznych zmieniają się z czasem.
Z wiekiem zaczyna liczyć się tylko rodzina. Makaki mają tak samo /Fot. Pixabay

Z wiekiem zaczyna liczyć się tylko rodzina. Makaki mają tak samo /Fot. Pixabay

Samice makaków z wiekiem stają się bardziej wybredne w kwestii przyjaźni, poświęcając całą swoją energię członkom rodziny lub małpom, które znają od dawna. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez uczonych z brytyjskiego University of Exeter, które opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Mniej przyjaciół wraz z wiekiem?

W wieku szkolnym zazwyczaj nikt nie narzeka na brak przyjaciół, ale ich liczba wraz z wiekiem stopniowo spada. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kiedy pojawiają się obowiązki zawodowe i rodzinne, musimy wybierać, które znajomości warto pielęgnować, a które nie. Wraz z wiekiem stajemy się bardziej wybredni odnośnie tego, z kim spędzamy swój czas. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystkie szkolne przyjaźnie się rozpadną, ale wiele z nich po prostu nie przetrwa próby czasu – to naturalna kolej rzeczy.

Czytaj też: Pawiany uprawiały seks, a szympansy mniej jadły. To nie wszystko, co robiły małpy w zoo podczas lockdownów

Okazuje się, że spadek liczby przyjaciół wraz z wiekiem nie jest cechą zarezerwowaną tylko dla ludzi. Inne ssaki, które tworzą grupy społeczne, również tego doświadczają w miarę starzenia.

Prof. Lauren Brent z University of Exeter’s Center for Research in Animal Behavior mówi:

Ten wzór zawężania sieci społecznych z wiekiem jest powszechny u ludzi. Nasze badanie oferuje najbardziej rozstrzygające dowody do tej pory, że selektywność społeczna nie jest wyjątkowa dla ludzi, a zatem może mieć głębsze ewolucyjne podstawy.

Na potrzeby badania, brytyjscy uczeni przeanalizowali osiem lat danych dotyczących 200 makaków królewskich (Macaca mulatta) żyjących na wyspie Cayo Santiano na Portoryko. Zwierzęta nie zostały wybrane przypadkowo, gdyż makaki są znane ze swoich związków społecznych, które dokładnie przebadano.

Naukowcy przyjrzeli się interakcjom pielęgnacyjnym i tego, jak blisko siebie znajdowały się mały, aby ocenić ich związki społeczne. Skupili się na samicach w wieku 10-28 lat, gdyż chcieli dokładnie zbadać zmiany w interakcjach społecznych rozpoczynających się w okresie dorosłości (makaki są uważane za dorosłe po osiągnięciu 6. roku życia). Obserwacje jednoznacznie wykazały, z kim samice makaków wchodziły w interakcje społeczne i jak ich życie zmieniło się wraz z wiekiem.

Potwierdzono, że samice “aktywnie zmniejszają” swoje sieci społeczne wraz z wiekiem (po wykluczeniu potencjalnych przyczyn w zachowaniu, np. śmierci partnera). Zwierzęta kładły także nacisk na relacje z członkami rodziny, z którymi były silnie związane.

Czytaj też: Czy małpy z różnych gatunków są w stanie zawierać długotrwałe przyjaźnie?

Samice makaków miały również mniej partnerów wraz z wiekiem, co było decyzją przez nie podjętą. Mimo iż samice stały się bardziej wybredne w kwestii partnerów, wciąż pozostały atrakcyjne dla innych małp. Nadal podchodziła do nich ta sama liczba partnerów i otrzymywały taką samą ilość zabiegów pielęgnacyjnych.

Dr Erin Siracusa z University of Exeter wyjaśnia:

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których makaki stają się z wiekiem bardziej selektywne społecznie. Na przykład korzyści z interakcji społecznych mogą zmieniać się z czasem. Młode makaki mogą korzystać z szerokiej grupy społecznej, która może pomóc im w eksploracji i znalezieniu potencjalnych partnerów. Nowe relacje wymagają również większego wysiłku umysłowego, więc chociaż nie widzimy spadku czasu spędzonego na spotkaniach towarzyskich, starsze makaki mogą oszczędzać energię umysłową poprzez zmniejszanie swojej sieci.