Makijaż dla mężczyzn to dobra opcja. Ankietowani potwierdzają

Makijaż jest obecnie domeną kobiet, jednak historia uczy nas, że w przeszłości również mężczyźni chętnie go nosili. Jak sugerują nowe badania, te czasy mogą jeszcze powrócić.
Makijaż dla mężczyzn to dobra opcja. Ankietowani potwierdzają

Autorzy eksperymentu zamieścili jego wyniki na łamach PLOS ONE. Publikacja opisuje, jak uważamy mężczyzn za atrakcyjniejszych, gdy mają na twarzach nieco pudru, różu i innych specyfików. Takie wnioski płyną z badania, w którym wzięło udział 200 uczestników poproszonych o ocenę atrakcyjności 40 mężczyzn. Zamiast klasycznej skali od 1 do 10 badacze zaproponowali wystawianie not od 1 do 7.

Czytaj też: Siłownia już nigdy nie będzie taka sama. Przez lata robiliśmy to źle – ciężarów wcale nie trzeba podnosić

W zasadzie to stwierdzenie, iż mężczyzn było 40, jest pewnym przekłamaniem. Męskich twarzy było czterdzieści, lecz w rzeczywistości należały one do 20 różnych osób. Na połowie zdjęć mężczyźni byli pozbawieni makijażu, podczas gdy na drugiej połowie nosili efekty pracy profesjonalnego makijażysty. Warto jednak podkreślić, iż nie chodziło o artystyczny, rzucający się w oczy makijaż, lecz naturalny, mający na celu jedynie zakryć pewne niedoskonałości.

Poprzednie badania wykazały, że mniejszy kontrast twarzy sprawia, iż twarze wydają się bardziej męskie. Dodatkowo, struktura kości u mężczyzn wpływa na postrzeganie atrakcyjności. Dlatego przewidywaliśmy, że męskie twarze z makijażem będą oceniane jako bardziej atrakcyjne niż twarze bez makijażu, ponieważ makijaż może potencjalnie wpływać na jednorodność skóry, kontrast twarzy i postrzeganie struktury kości. wyjaśniają autorzy

Makijaż podniósł atrakcyjność większości mężczyzn w eksperymencie

Makijaż stosowano już w starożytności, ponieważ malowali się zarówno Rzymianie, jak i Egipcjanie. Ci pierwsi często nakładali na twarz róż, podczas gdy drudzy podkreślali oczy ciemnymi kreskami. W kategorii najbardziej szalonych makijaży mogły natomiast wygrać zwyczaje kultywowane w czasach dynastii Tudorów. Wtedy to, chcąc rozjaśnić swoje facjaty, przedstawiciele wyższych klas stosowali… wybielacz do twarzy z ołowiem w składzie.

Czytaj też: Siłownia już nigdy nie będzie taka sama. Przez lata robiliśmy to źle – ciężarów wcale nie trzeba podnosić

Należy jednocześnie zauważyć, iż nie we wszystkich przypadkach umalowani uczestnicy eksperymentu zostali uznani za atrakcyjniejszych aniżeli w wersji bez makijażu. W przypadku 4 z 20 mężczyzn makijaż obniżył ocenę ich atrakcyjności wśród respondentów. Nie jest jasne, co odróżniało te twarze od innych. Dalsze badania mogłyby dostarczyć odpowiedzi na to pytanie, podobnie jak na inne, choćby o najlepsze formy męskiego makijażu.