Ta małpa znalazła sobie nietypowy środek transportu. To warto zobaczyć

Makaki lubią wypoczywać w gorących źródłach, prowadzą aktywne życie seksualne, a czasami zaczepiają ludzi. Ale ta małpa swoim zachowaniem przeszła najśmielsze oczekiwania, co udało się uwiecznić na niesamowitym zdjęciu.
Makak – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Makak – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Fotograf Atsuyuki Ohshima uchwycił rzadkie kowbojskie zachowanie pewnej małpy. Zdjęcie zrobione na japońskiej wyspie Yakushima nosi tytuł “Leśne rodeo” i dosłownie oddaje ducha całej sytuacji.

Czytaj też: Makaki łowią ryby. Przypuszczenia naukowców wreszcie potwierdzone

Widać na nim makaka, który wykorzystuje jelenia wschodniego jako środek transportu. Małpa dostała się tam z pobliskiego drzewa – użyła gałęzi jako odskoczni, a cała sytuacja została opisana na profilu fotografa na Instagramie.

Małpa i jeleń w niezwykłej scenie

Makak uchwycony na zdjęciu to młoda samica, która nie miała żadnego konkretnego celu w ujeżdżaniu jelenia – po prostu sprawia jej to przyjemność. Takie zachowania są obserwowane dość często, choć rzadko udaje się je uchwycić na zdjęciu. Małpy po prostu czasami lubią być “pasażerami na gapę”.

Czytaj też: Makaki okazują swoje rozczarowanie. Już wiemy, dlaczego

Jelenie sprzątają po małpach i zjadają owoce pozostawione przez naczelne, a w zamian małpy pielęgnują jelenie, wskakując na ich grzbiety i odpędzając robaki. Ale intencje małp nie zawsze są czyste.

Leśne rodeo, Atsuyuki Ohshima/Wildlife Photographer of the Year

Z pracy opublikowanej kilka lat temu w Archives of Sexual Behavior wynika, że makaki japońskie (Macaca fuscata) wchodzą w nietypowe interakcje jeleniami wschodnimi (Cervus nippon). Kiedy samice znajdą się na ich grzbiecie, pocierają o niego krocze w sposób sugerujący satysfakcję seksualną. Zdjęcie zrobione przez Atsuyukę Ohshimę na nic takiego nie wskazuje, ale nie można wykluczyć, że chwilę przed jego zrobieniem, doszło do wspomnianej interakcji. Po wszystkim małpa zmęczona opadła na grzbiet jelenia.

Zdjęcie “Leśne rodeo” znalazło się wśród 16 wysoko ocenionych prac w tegorocznej edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year, organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Jury przejrzało 49 957 zgłoszeń od obiecujących fotografów z 95 krajów i wybrało 100, które od 13 października będzie można oglądać w stolicy Anglii.