Makaki łowią ryby. Przypuszczenia naukowców wreszcie potwierdzone

Naukowcy potwierdzili, że makaki japońskie potrafią łowić ryby w celu zdobycia pożywienia. Odkrycie to może mieć ważne ewolucyjne i behawioralne implikacje dla zrozumienia zachowania tych małp.
Makaki japońskie to doprawdy niezwykłe małpy /Fot. Pixabay

Makaki japońskie to doprawdy niezwykłe małpy /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z Uniwersytetu Shinshū udowodnił, że 14 obserwowanych przez nich makaków japońskich łowi ryby w celu zdobycia pożywienia. Przypadki te odnotowano w co najmniej trzech różnych grupach małp i wydają się występować niezależnie od pory dnia oraz warunków pogodowych, chociaż te opisywane miały miejsce od stycznia do marca 2022 r. To odkrycie jest istotne dla badania zachowań, które zostały zdobyte na drodze ewolucyjnej w pierwszej kolejności i przekazane przyszłym pokoleniom. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

Makaki łowią ryby – to już pewne

Makak japoński (Macaca fuscata) to gatunek ssaka naczelnego z podrodziny koczkodanów. Jego zakres występowania sięga najdalej na północ i obejmuje wyspy Kiusiu, Sokoku i Honsiu. Zwierzę to od dawna jest znane ze swoich imponujących zdolności uczenia się – okazuje się, że także łowienia ryb.

Czytaj też: Wraz z wiekiem spada liczba przyjaciół – to normalne. Makaki mają tak samo

Teza, że makaki japońskie angażują się w zachowania rybackie pojawiła się w 2021 r., a nowa praca potwierdza te rewelacje. Wydaje się być to rozszerzeniem istniejących, powszechnie obserwowanych zachowań żywienia roślinami rosnącymi nad śniegiem oraz na wodzie, a także zjadania owadów na nich znalezionych. Strumienie, w których rosną te rośliny, są domem dla wielu ryb łososiowatych, więc naturalne jest, że makaki mogą dowolnie przeskakiwać z diety roślinnej na rybną.

Makak japoński jedzący rybę /Fot. Genki YAMADA

Prof. Masaki Takenaka z Uniwersytetu Shinshū mówi:

Analiza wideo wykazała również, że podczas tych zachowań, gdy ryby są w pobliżu, uwaga małp jest skierowana na ryby. Zinterpretowaliśmy tę sekwencję zachowań jako preadaptację do jedzenia ryb – zachowania związane z jedzeniem ryb mogły ewoluować etapowo.

Te “wstępne adaptacje” są proponowanym mechanizmem zaobserwowanych zachowań związanych z łowieniem ryb i ich jedzeniem, chociaż presja ewolucyjna spowodowana nieubłaganymi warunkami zimowymi mogła doprowadzić do wykształcenia unikalnego zachowania, które zostało zaobserwowane u makaków z tego obszaru.

Czytaj też: Chłodzą małpy, a fani kosmosu się cieszą. To istotny krok w stronę długodystansowych lotów

Kiedy już zachowania rybackie u makaków japońskich w regionie Kamikochi zostały potwierdzone, następnym krokiem będzie dalsze zrozumienie, dlaczego i jak się one rozwinęły.

Prof. Koji Tojo z Uniwersytetu Shinshū dodaje:

Uzyskawszy dowody na to, że makaki japońskie w Kamikochi łowią i jedzą żywe ryby, następnym krokiem dla nas jest zbadanie, jak te zachowania związane z jedzeniem ryb rozprzestrzeniły się w grupie makaków. Czy mają one podłoże genetyczne? Czy jest to rodzaj kultury, która może być przekazywana w obrębie grupy? Co ciekawe, zaobserwowaliśmy, że niektóre z tych małp całkowicie lekceważą ryby.