Małpy i ludzie niewiele się różnią. Decyzje podejmujemy w ten sam sposób

Według teorii ludzie i małpy mają wspólnego przodka. Jednym z licznych argumentów potwierdzających tę wersję okazuje się fakt, iż zarówno my, jak i one podejmujemy decyzję na niemal identycznych zasadach.
Małpy i ludzie niewiele się różnią. Decyzje podejmujemy w ten sam sposób

Przekonali się o tym naukowcy z Uniwersytetu w Neuchatel, którzy prowadzili badania na orangutanach i gorylach. W toku obserwacji autorzy publikacji dostępnej na łamach PLOS ONE. Zwierzęta przebywają w zoo w Bazylei i w ramach eksperymentu każde z nich otrzymało dwa kubki. Jeden był związany z pewną, ale zawsze taką samą nagrodą, podczas gdy drugi odnosił się do bardziej ryzykownej, ale i cenniejszej niespodzianki.

Czytaj też: Łoś spacerował aż 500 kilometrów od domu. W tym regionie nigdy się one nie pokazywały

Jak się okazało, małpy zazwyczaj – podobnie jak ludzie – kierowały się w stronę tej ryzykownej opcji. Co ciekawe, orangutany były zauważalnie bardziej od goryli skłonne do tego typu zagrań. Jak wyjaśnia Pénélope Lacombe, jej zespół odnotował, iż małpy są w stanie postrzegać różnice w liczbie nagród oraz prawdopodobieństwie wygrane. Co więcej, dokonywały racjonalnych wyborów w oparciu o te odmienności.

Autorzy badań znaleźli nawet sposób na to, by zmienić postrzeganie przez małpy liczby nagród lub możliwości. W takich okolicznościach zniknął różowy kubek (związany z ryzykiem), a pojawił się szereg pomarańczowych – pod jednym z nich ukrywała się cenna nagroda.

Małpy mają skłonność do podejmowania ryzyka, jeśli nagroda jest potencjalnie ciekawsza

Prawdopodobieństwo wygranej przez wybranie pomarańczowego kubka jest takie samo jak prawdopodobieństwo wygranej przez wybranie wcześniej różowego pojemnika. W wyniku zmiany konfiguracji zwierzęta zaczęły przejawiać inne podejście do obstawiania. Ostatecznie wskaźnik podejmowania ryzyka został oszacowany na 78 procent wyższy względem pozostałych opcji. Najważniejszym wnioskiem wydaje się to, że małpy są podatne na kontekstowe tendencje poznawcze, które wpływają na podejmowane przez nie decyzje.

Czytaj też: Burczy ci w brzuchu? Nie, to tylko żaby z Madagaskaru

Nasze wyniki pokazują, że chociaż goryle i orangutany polegają na racjonalnych wskazówkach (potencjalny zysk, prawdopodobieństwo wygranej), aby ustalić preferencje dotyczące ryzyka, podlegają one kontekstowym tendencjom poznawczym, które wpływają na ich preferencje. Wykazaliśmy, że preferencje dotyczące ryzyka zmieniają się z neutralności na skłonność do ryzyka w zależności od projektu eksperymentalnego. Błędy poznawcze odpowiedzialne za to przesunięcie, takie jak luka między opisem a doświadczeniem, impulsywność, błąd pozycyjny, efekt obramowania, są obecnie nieznane i wymagają ukierunkowanych badań. podsumowują autorzy