Małżonka rada, życie jak ballada? Nowe badania sugerują, że niekoniecznie

Autorzy nowych badań z zakresu psychologii doszli do wniosku, że mężczyźni i kobiety są równie silnymi predykatorami zadowolenia z relacji w związkach.
Małżonka rada, życie jak ballada? Nowe badania sugerują, że niekoniecznie

Za tego typu rewelacjami stoją Emily Impett z University of Tennessee at Martin oraz Matthew Johnson z University of Alberta. O tym, czego się dowiedzieli za sprawą swoich analiz, możemy przeczytać na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Czytaj też: Wystarczy tylko jedno spojrzenie. Zaskakująca reakcja mózgu na jedzenie

Ludzie doświadczają wzlotów i upadków w swoich romantycznych związkach. Niektóre dni są lepsze niż inne, a powszechnie uważa się, że postrzeganie relacji przez kobiety będzie miało większą wagę w przewidywaniu przyszłej satysfakcji z relacji. Ta idea, że kobiety są barometrami związków, jest uchwycona w powiedzeniach takich jak “małżonka rada, życie jak ballada”. wyjaśnia Impett

Tylko czy w rzeczywistości faktycznie tak jest? W teorii coś powinno być na rzeczy, zakładając, że w toku ewolucji u kobiet pojawiły się mechanizmy psychologiczne, które sprawiają, iż są one szczególnie wyczulone na jakość swoich związków. Miałoby to odgrywać u nich istotną rolę w doborze partnera, potencjalnego dawcy genów dla przyszłego potomstwa.

Powodzenie w związku jest zależne w takim stopniu od kobiety jak i mężczyzny

Z kolei w kontekście społecznych ról płciowych od kobiet przez długi czas oczekiwało się, że mają zwracać uwagę na potrzeby swoich partnerów i brać odpowiedzialność za utrzymanie związków w dobrej kondycji. Nic więc dziwnego, że powszechnie uznaje się właśnie kobiety za swego rodzaju barometry jakości danej relacji. Teoria swoje, a rzeczywistość swoje, chciałoby się powiedzieć. Autorzy nowych badań w tej sprawie odkryli, iż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają podobny wpływ na kształtowanie przyszłości swojego związku.

Naukowcy wzięli pod uwagę dane zebrane w ramach dziewięciu badań z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Obejmowały one raporty zadowolenia z relacji dostarczone przez 901 par mieszanych płci, które prowadziły dziennik przez okres do 21 dni. Poza tym w grę wchodziły analizy zadowolenia z relacji dostarczone przez 3405 par w okresie pięciu lat. Główny wniosek? Zadowolenie mężczyzn ma takie samo znaczenie, jeśli chodzi o to, jak się czują, i jak ich partner czuje się w związku.

Czytaj też: Myślenie naprawdę męczy. Naukowcy wreszcie to potwierdzili

Znamy już rzeczy, które pary mogą zrobić, aby utrzymać satysfakcję z relacji. Reaguj na potrzeby partnera, wspieraj go, gdy jest w dołku, dziel się dobrymi wiadomościami i pielęgnuj wdzięczność. Ważne jest, aby ludzie byli świadomi własnej satysfakcji i jej wahań. Wiedza o tym, jak możesz wpłynąć na swoją satysfakcję ze związku, ma znaczenie dla ciebie, a także dla twojego partnera.podsumowuje Impett