Mamuty mogą pojawić się w Teksasie szybciej, niż myślisz

Mamuty mogą pojawić się w Teksasie już niebawem, bo firma Colossal Biosciences postawiła sobie za cel posiadanie żywego osobnika do 2028 roku.
Mamut – rekonstrukcja /Fot. WIkimedia Commons

Mamut – rekonstrukcja /Fot. WIkimedia Commons

Dzisiaj w Teksasie żyją jelenie, grzechotniki czy rysie, ale wkrótce mogą w tym ekosystemie pojawić się znacznie większe zwierzęta. Za ten ambitny projekt odpowiada Colossal Biosciences, firma zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną, której celem jest genetycznie wskrzeszenie wymarłych gatunków. Mamuty to jedno, ale celują oni także w tygrysy tasmańskie i dodo.

Czytaj też: Mamuty jednak nie wymarły z winy człowieka? Nowe ustalenia

Ben Lamm, założyciel Colossal Biosciences, mówi:

Colossal Biosciences jest pierwszą na świecie firmą zajmującą się przeciwdziałaniu wymieraniu i ochroną gatunków. Dla nas oznacza to przyjrzenie się i zrozumienie, które geny są powiązane z podstawowymi fenotypami, czyli cechami fizycznymi, istniejącymi u wymarłego zwierzęcia. W przypadku mamuta włochatego jest to kopulasta czaszka, zakrzywione ciosy i wszystko, co czyni go odpornym na zimno, np. reakcja zakończeń nerwowych na ujemne temperatury, wytwarzanie przez organizm hemoglobiny i kudłaty wełniany płaszcz.

Mamuty pojawią się w Teksasie jeszcze w tej dekadzie

Znalezienie tych genów oznacza najpierw przyjrzenie się najbliższemu żyjącemu krewnemu wymarłego zwierzęcia – w przypadku mamuta to słoń azjatycki, który pod względem genetycznym jest w 99,6 proc. taki sam.

Droga do wskrzeszonego mamuta obejmuje usunięcie jądra z komórki jajowej słonia azjatyckiego i zastąpienie go jądrem wypełnionym wszystkimi genami odpowiadającymi za cechy, które mamut powinien mieć. To oznacza, że nie byłby to “pełnokrwisty” mamut, a rodzaj hybrydy słonia i mamuta.

Czytaj też: Dodo powróci, ale czy to na pewno dobry pomysł? Już raz ten gatunek zabiliśmy

Niektórzy uważają, że pogoń za wskrzeszaniem wymarłych gatunków to sztuka dla sztuki. Stratą czasu jest przywracanie do życia zwierząt, których już na Ziemi nie ma, podczas gdy tak wiele z istniejących gatunków jest na skraju wyginięcia. Odkrycia poczynione przez Colossal Biosciences mogą jednak przyczynić się do opracowania lepszych protokołów ochronnych.

Mamut włochaty – rysunek poglądowy

Ben Lamm dodaje:

Wszystkie technologie, które rozwijamy do wskrzeszenia mamuta, mają zastosowanie w praktyce, np. opiece zdrowotnej ludzi. Ten zestaw narzędzi do powstrzymywania wymierania, który z biegiem czasu budujemy dla naszego gatunku, chcemy udostępnić bezpłatnie każdej grupie zajmującej się ochroną przyrody.

Firma Colossal Biosciences argumentuje, że wskrzeszenie mamuta włochatego mogłoby również pomóc w powstrzymaniu, a może nawet odwróceniu niektórych skutków zmiany klimatu. Mamuty pasące się i wędrujące po arktycznej tundrze umożliwią rozwój łąk, co pomoże spowolnić rozmrażanie i uwalnianie gazów cieplarnianych zmagazynowanych w wiecznej zmarzlinie.