Pierwsi Amerykanie faktycznie polowali na mastodonty. Nie uwierzysz, czym je zabijali

Mastodonty były gigantami, spokrewnionymi ze współczesnymi słoniami, które kiedyś dumnie kroczyły po Ziemi. Teraz odkryto, do czego nasi przodkowie używali ich kości.
Tak zabijano mastodonty – tu trajektoria zadanego ciosu /Fot. TAMU

Tak zabijano mastodonty – tu trajektoria zadanego ciosu /Fot. TAMU

Zespół naukowców z Texas A&M University (TAMU), kierowany przez prof. Michaela Watersa, odkrył najstarszą broń z kości, jaką kiedykolwiek znaleziono w obu Amerykach. Liczy ona 13 900 lat i stanowi bezpośrednio dowód na to, że nasi przodkowie polowali na mastodonty. Szczegóły opisano w czasopiśmie Science Advances.

Kości mastodontów zabijały mastodonty

Uczeni badali fragmenty kości osadzone w kości żebra mastodonta, odkryte po raz pierwszy przez Carla Gustafsona, który prowadził wykopaliska na stanowisku Manis w stanie Waszyngton w latach 1977-1979. Wykorzystując tomografię komputerową i wizualizacje 3D, zespół Watersa wyizolował wszystkie fragmenty kości, aby wykazać, że tkwiła w nich końcówka starożytnej broni. Co ciekawe, grot był wykonany z… kości mastodonta. To potwierdza, że nasi przodkowie polowali na te gigantyczne trąbowce i umieli wykorzystywać ich szczątki.

Czytaj też: Mamuty jednak nie wymarły z winy człowieka? Nowe ustalenia

Prof. Michael Waters mówi:

Wyizolowaliśmy fragmenty kości, wydrukowaliśmy je i złożyliśmy. To wyraźnie pokazało, że jest to końcówka grotu. Jest to najstarszy kościany grot w obu Amerykach i stanowi najstarszy bezpośredni dowód polowania na mastodonty w obu Amerykach.

Liczący 13 900 lat, grot z Manis jest o 900 lat starszy niż groty znalezione w związku z ludem Clovis, którego kamienne narzędzia badał zespół prof. Watersa. Datowanie od 13 050 do 12 750 lat temu, groty Clovis zostały znalezione w Teksasie i kilku innych miejscach w całym kraju.

Mastodonty zabijano grotami jak ten – tu rekonstrukcja znaleziska z Manis /Fot. TAMU

Prof. Michael Waters wyjaśnia:

To, co jest ważne w przypadku Manis, to fakt, że jest to pierwsze i jedyne narzędzie z kości, które datuje się na okres starszy niż Clovis. Na innym stanowisku pre-Clovis znaleziono tylko narzędzia kamienne. To pokazuje, że Pierwsi Amerykanie wykonywali i używali broni z kości i prawdopodobnie innych rodzajów narzędzi z kości.

Grot z Manis zachował się do dzisiaj, gdyż myśliwy spudłował, a ostrze utknęło w żebrze mastodonta. Uczeni potwierdzili, że kość użyta do wykonania grotu wydaje się pochodzić z kości nogi innego mastodonta i została celowo ukształtowana w formę ostrza.

Czytaj też: Gdzie spacerowały mastodonty? Naukowcy odkryli wzorce migracji tych kolosów

Prof. Michael Waters dodaje:

Włócznia z kostnym grotem została rzucona w mastodonta. Przebijała skórę i tkanki, a w końcu zetknęła się z żebrem. Celem myśliwego było dostanie się między żebra i upośledzenie funkcji płuc, ale myśliwy chybił i trafił w żebro.

To nie pierwsze badania prof. Watersa dotyczące kości mastodontów. W pracy z 2011 r. jego zespołów określił wiek grotów z okresu pre-Clovis (praca w Science), podczas gdy nowe badania genetyczne potwierdziły, że zrobiono je z kości mastodontów.