Masz oko na Maroko? 7 powodów, żeby zobaczyć ten spektakl na żywo (i okiem aparatu!)

Maroko to malowniczy i różnorodny kraj. Pustynia i góry, piękne motyle i rzadkie pumy, żywe kolory tkanin i odcień piasku na pustyni – Maroko dostarczy skrajnych bodźców, ale w miłosnym uścisku. Wystarczy być w Kraju Zachodzącego Słońca by pojawił się ciekawe tematy do obserwacji i fotografowania.

Egzotyka, wyjątkowa fauna, różnorodny krajobraz są na wyciągnięcie ręki a ich bliskość może okazać się zarówno przyjemna, jak i inspirująca!
 

1. Al-Kutubijja, perła marakeskich świątyń

Al-Kutubijja to najwyższy obiekt na marakeskiej medynie, najważniejszy punkt orientacyjny i wdzięczny obiekt do fotografowania. 

Historia architektoniczna tego obiektu jest zawiła: meczet zaczął powstawać w połowie XII wieku, jednak po dziesięciu latach trzeba było zniweczyć dotychczasowe dokonania budowniczych, ponieważ wystąpił błąd w planie – finalnie ściana mahrebu, czyli niszy w sali modlitewnej, nie była skierowana w stronę Mekki. Budowę świątyni ukończono więc po niemal pięćdziesięciu latach. Góruje siedemdziesiąciometrowa wieża i zdobiące ją cztery złote kule. 

Philip Lange / Shutterstock

Philip Lange / Shutterstock

 

2. Bogactwo kolorów, faktur, zapachów na targu

Z niewiadomych powodów język polski przyjął wyrażenie “krakowskim targiem”, chociaż wiadomo, że to na arabskim targu dokonać można najlepszych transakcji. Oferta sprzedawcy na bazarze to dopiero zagajenie i wstęp do rozmowy – nie tylko o cenie, ale też o cechach kupowanego obiektu. Szeroki asortyment towarów może przyprawić zarówno o zachwyt, jak i zawrót głowy, a do tego trzeba dodać występy wszędobylskich artystów ulicznych, zaklinaczy węży i tancerzy!

Uchwycenie tego spektaklu w jednym kadrze pozwoli mu nadać dynamikę, która długo się nie znudzi!

Matyas Rehak / Shutterstock

Matyas Rehak / Shutterstock

 

3. Warzazat, Droga Tysiąca Kazb

Warzazat, Ourzazat, stolica południowej prowincji Maroka. Miasto założone przez Berberów, którzy wznieśli tam niesamowite budowle fortyfikacyjne. To dzięki nim Ourzazat ma przydomek Drogi Tysiąca Kazb.

Pavel Ustiuzhanin / Shutterstock

Pavel Ustiuzhanin / Shutterstock

 

4. Marokańskie Hollywood

Zaraz po zwiedzaniu architektury fortyfikacyjnej warto udać się do filmowego miasta – nieopodal Ourzazat mieści się studio filmowe Atlas. To właściwie osobne miasto z własnym lotniskiem, hotelami i niezliczoną ilością hal filmowych. Tam kręcili swoje filmy Martin Scorsese, Bernardo Bertolucci, Mel Gibson czy Ridley Scott.

Jan Mastnik / Shutterstock

Jan Mastnik / Shutterstock

 

5. Mały Marakesz

Taroudant w XVI wieku było stoilcą Maroka. Miasto położone nad brzegiem rzeki zawsze było ważnym punktem politycznym i handlowym. Dzisiaj przyciąga spektakularnymi murami obronnymi i oczywiście tętniącymi życiem targowiskami.

cornfield / Shutterstock

cornfield / Shutterstock

 

6. Gaj palmowy

Gaje palmowe to jeden z najbardziej malowniczych elementów marokańskiego krajobrazu. Z suchego, pustynnego obrazu wyłania się nagle woda i zieleń. Wiele takich plantacji znajduje się na południu kraju, np. w Tafilalt. Ich krajobraz dopełniają berberskie wioski przycupnięte pomiędzy górami.

Chcesz to uchwycić w kadrze? >>> 

cdrin / Shutterstock

cdrin / Shutterstock

 

7. Ognista kula nad Saharą

Widok wschodu słońca na pustynii robi niesamowite wrażenie. Jeśli nie spać całą noc siedząc przy ognisku po to, aby zobaczyć rano całą paletę czerwieni słońca, to tylko tam! >>>

Anna Gibiskys / Shutterstock

Anna Gibiskys / Shutterstock