”Maszyna piękna”

Naukowcy z Tel Aviv University dowiedli, że piękno człowieka poddaje się matematycznym obliczeniom. Stworzyli oni specjalny program, który z człowieka o najbardziej przeciętnej urodzie stworzy prawdziwą gwiazdę.

      Maszyna, która na podstawie zdjęcia dowolnej osoby generuje jej idealnie piękną twarz, wykorzystuje pewien służący do przekształcania fotografii algorytm piękna. W celu stworzenia takiego algorytmu naukowcy przeprowadzili ankietę wśród prawie 70 kobiet i mężczyzn z Niemiec i Izraela. Ankietowani, którzy liczyli sobie od 25 do 40 lat, zostali poproszeni o ocenę atrakcyjności twarzy 93 osób w skali od 1 do 7 punktów. Punkty te zostały wprowadzone do bazy danych, a następnie porównane z 250 różnymi parametrami twarzy człowieka.

     Podczas przekształcania wprowadzonego do „Maszyny Piękna” zdjęcia algorytm oblicza stosunek określonych parametrów widocznej na zdjęciu twarzy, takich jak szerokość nosa, podbródka czy odległość pomiędzy oczami, a następnie dokonuje korekty fotografii. Co ciekawe, „podretuszowane” zdjęcie nie różni się znacznie od swojego oryginału, a przedstawioną na nim osobę można bez trudu rozpoznać.

     Naukowcy snują teraz plany wbudowania “Zastosowań dla wynalazku znajdzie się mnóstwo – maszyna przyda się nie tylko w chirurgii plastycznej, lecz również “poprawi” urodę modelek w prasie. Profesor Daniel Cohen-Or, autor wynalazku, dowodzi tym samym, że ludzkie piękno poddaje się matematycznemu opisowi, podobnie jak i inne elementy rzeczywistości.  JSL

źródło: www2.tau.ac.il