Matematyka stała tam na wysokim poziomie już tysiące lat temu. Zapierające dech w piersiach znalezisko w grobie

Chciałoby się powiedzieć, że w życiu pewne są śmierć, podatki i miejsce Chińczyków na podium Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej. Jak pokazują ostatnie znaleziska, Azjaci świetnie radzili sobie z obliczeniami już w odległej przeszłości.
Matematyka stała tam na wysokim poziomie już tysiące lat temu. Zapierające dech w piersiach znalezisko w grobie

Na co natknęli się archeolodzy? Chodzi o tabliczkę mnożenia, którą ktoś umieścił w grobie sprzed 2300 lat. Znalezisko miało miejsce w czasie prac wykopaliskowych na stanowisku Qinjiazui w prowincji Hubei. Matematyczne zapiski umieszczono na paskach bambusa, co stanowi cenny dowód w kontekście poznawania matematycznej historii ludzkości.

Czytaj też: Historia Wschodu napisana na nowo. Ostatnie znaleziska wszystko zmieniły

Niezwykły artefakt wywodzi się z okresu Walczących Królestw. Wtedy też trwały intensywne walki między grupami sprawującymi władzę na terenach dzisiejszych Chin. Jak wyjaśnia Yang Kaiyong, pochówek nazwano M1093, a jego datowanie przypisuje się do okresu panowania króla Chu Xuana bądź Chu Wei. Chodzi więc o okres od 369 do 329 roku p.n.e.

Wykonywane z bambusy materiały służące do zapisywania informacji były w tym okresie niezwykle popularne. Później zostały one rzecz jasna zastąpione przez papier i taka sytuacja utrzymała się aż do czasów współczesnych. Jeśli zaś chodzi o bambusowe paski, to miały one zazwyczaj od jednego do dwóch centymetrów szerokości i kilkanaście centymetrów długości. 

Matematyka to tylko jedna z dziedzin, których dotyczyły znalezione w grobie zapiski. Pozostałe to między innymi jazda konna, łucznictwo czy kaligrafia

Szczególnie dużo takich elementów znaleziono w grobie M1093. Łącznie mowa o 3910 bambusowych kartek, co jest bez wątpienia wartością robiącą ogromne wrażenie. Po połączeniu 1200–1500 pasków, jak przewidują badacze, będzie można odtworzyć nawet 30 000 słów. Z dotychczas rozszyfrowanych informacji wynika, że znalezione zapiski dotyczyły dziedzin takich jak łucznictwo, jazda konna, kaligrafia, muzyka, praktyki rytualne i matematyka. 

Czytaj też: Zagadkowe znalezisko w Europie. Szczątki samotnego Sarmaty znalazły się daleko od domu

Poza wspomnianymi we wstępie wzorami na mnożenie, uwagę archeologów przykuł także najstarszy znany nauce przykład tablicy algebraicznej nazywanej Jiujiushu. Poza tym udało się zidentyfikować zapiski poświęcone medycynie, hodowli zwierząt czy naukom filozoficznym Konfucjusza. W pewnym momencie walczące grupy zostały zjednoczone pod wodzą jednego władcy, który zyskał miano Pierwszego Cesarza Qin.