Chińczycy sklonowali wilka. To ogromna szansa dla gatunków zagrożonych wyginięciem

Dzięki wysiłkom naukowców związanych z firmą Sinogene Biotechnology udało się sklonować wilka polarnego o imieniu Maya. Jaką rolę może odegrać to dokonanie?
Chińczycy sklonowali wilka. To ogromna szansa dla gatunków zagrożonych wyginięciem

Jeśli pamiętacie historię owcy Dolly to wiecie, że było to pierwsze zwierzę sklonowane z wykorzystaniem komórek somatycznych poprzez transfer jąder komórkowych. Na podobnej zasadzie naukowcy podeszli do tej sprawy, sprowadzając na świat wilczycę o imieniu Maya. Jej pochodzenie sięga Wysp Królowej Elżbiety wchodzących w skład Archipelagu Arktycznego.

Czytaj też: Liofilizacja sposobem na wydajniejsze klonowanie organizmów? Są pewne postępy

Media dowiedziały się o tym przełomie sto dni po narodzinach tego zwierzęcia, co miało miejsce 10 czerwca. Być może najbardziej zaskakujący jest fakt, że embrion został zapłodniony z wykorzystaniem materiału genetycznego innego osobnika, a zarodek został następnie wprowadzony do łona psa rasy beagle, który pełnił rolę matki zastępczej dla Mai.

Narodzony wilk ma ten sam genom co oryginalny wilk, ale sklonowany osobnik nie żył z innymi wilkami, lecz z psem. […]W rzeczywistości, w przypadku sklonowanych psów i kotów domowych, istnieje również problem wczesnej socjalizacji. Im wcześniejsza socjalizacja, tym korzystniej dla jego przyszłego rozwoju.wyjaśniają naukowcy

Sklonowany wilk polarny nosi imię Maya

Co wiemy o tej niezwykłej wilczycy? Jak wyjaśnia Zhao Jianping, zastępca dyrektora generalnego Sinogene, zwierzę jest zdrowe i zachowuje się w prawidłowy sposób, choć nie można jeszcze ogłosić pełnego sukcesu. Klonowanie psów i kotów jest jego zdaniem łatwiejsze. Co gorsza, Maya najprawdopodobniej spędzi resztę życia w odosobnieniu od pozostałych wilków.

Czytaj też: Psy i wilki mają wiele wspólnego, ale naukowcy zidentyfikowali kolejną różnicę między nimi

Co ciekawe, wilk polarny nie należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. Wydałoby się to niemożliwe mając na uwadze fakt, iż gatunek ten występuje na obszarach szczególnie narażonych na zmiany klimatu i topnienie lodowców. Brakuje tam jednak… ludzi, co zdecydowanie ułatwia wilkom polarnym przetrwanie. Ustalenia dotyczące Mai mogą natomiast okazać się kluczowe w kontekście klonowania przedstawicieli innych, bardziej narażonych na całkowite zniknięcie gatunków.