Mówimy więc o prehistorycznych obiektach wykonanych z metalu. Poświęcone im badania są przełomowe ze względu na fakt, iż mogą dostarczyć informacji na temat tajemniczych społeczności zamieszkujących ten region w odległej przeszłości. Artykuł w tej sprawie został zamieszczony na łamach Antiquity.
Czytaj też: Zagadkowa broń znaleziona w Rosji ma nawet 80 000 lat. Nie mógł stworzyć jej człowiek
Badania przeprowadzone z wykorzystaniem wykrywaczy metali ujawniły aż sześć różnych lokalizacji zawierających skarby. Te można pogrupować ze względu na datowanie, a najstarsze sięgają XV wieku p.n.e. Właśnie wtedy wzgórze wulkaniczne znane jako Somló było zamieszkiwane przez przedstawicieli zagadkowej grupy.
Łącznie mowa o ponad 300 artefaktach, przy czym niektóre pochodzą z późnej epoki brązu, podczas gdy inne są łączone z wczesną epoką żelaza. Wydobyte przedmioty mają zróżnicowany charakter, ponieważ znajduje się wśród nich między innymi broń oraz biżuteria. Większość z nich przypisano do okresu od 1080 do 900 roku p.n.e.
Węgierskie wzgórze wulkaniczne znane jako Somló prawdopodobnie w czasach prehistorycznych stanowiło miejsce istnienia osady, której mieszkańcy wytwarzali przedmioty z brązu oraz innych materiałów
Wiele tamtejszych wyrobów wykonano z metalu, choć znalazły się też inne materiały, takie jak bursztynowe koraliki, fragmenty tkanin i skóry oraz kły dzików i świń. Wzgórze stanowiące arenę działań archeologów wyróżnia się na tle dość płaskiego terenu znajdującego się wokół. O potencjale drzemiącym w tym miejscu naukowcy przekonali się pod koniec XIX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze odkrycia w postaci liczących tysiące lat artefaktów.
Z czasem naukowcy zrozumieli, że miejsce to musiało być zamieszkiwane między XIII a VI wiekiem p.n.e. Nie było natomiast wiadomo, kto tam rezydował. Nowy rozdział w prowadzonych badaniach napisano z wykorzystaniem szeregu technologii, w tym LiDAR, czyli obrazowania laserowego z powietrza. Dzięki niemu można z dużej odległości zidentyfikować szczególnie istotne miejsca z punktu widzenia wykopalisk.
Czytaj też: Przełomowe analizy ukazały powiązania grupy plemion z dawną cywilizacją
Łącznie na przestrzeni lat uczestnicy ekspedycji wydobyli ponad 900 metalowych artefaktów. Wysoka liczebność przedmiotów związanych z obróbką brązu pozwala sądzić, iż był on pozyskiwany lokalnie. Jeden ze skarbów okazuje się szczególnie istotny pod kątem dawnych rytuałów, ponieważ wydaje się, jakoby ówcześni mieszkańcy zakopywali metalowe przedmioty. W jednym przypadku takie obiekty umieszczono w ceramicznym naczyniu.
Zdaniem badaczy społeczności zamieszkujące tę część Węgier między XIII a VI wiekiem p.n.e. mogły mieć plemienny charakter. Na czele tych grup stali elitarni wojownicy, przy czym Somló mogło stanowić jeden z ośrodków ich władzy. Dalsze badania będą koncentrowały się na poznawaniu sekretów tych ludzi oraz dalszym ustalaniu chronologii zamieszkiwania tego regionu.