Mianem Pueblo określa się grupę indiańskich plemion spotykanych współcześnie na południu Stanów Zjednoczonych. I choć jej żyjący przedstawiciele byli przekonani co do swojej przeszłości, to naukowcy chcieli znaleźć dowody, które faktycznie by to potwierdzały. Taka sztuka im się udała dzięki zorganizowanym analizom DNA, o czym czytamy teraz na łamach Nature.
Czytaj też: Tuż przy naszej granicy odnaleźli niesamowity skarb. Kilogramy monet są warte ponad milion złotych
Z publikacji wynika, jakoby faktycznie istniały powiązania między Pueblo a rdzennymi mieszkańcami tzw. Chaco Canyon. Ci ostatni otrzymali nawet specjalny obszar, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wielu indian miejsce to jest uznawane za święte. Ich wierzenia i przekonania zostały niedawno oficjalnie potwierdzone, a wszystko dzięki rezultatom analiz genetycznych.
W centrum zainteresowania członków zespołu badawczego znalazło się Pueblo Picuris, gdzie współcześnie mieszkają członkowie plemienia. Zlokalizowane w Nowym Meksyku, w okolicach 1600 roku liczyło ponad 3000 mieszkańców. Z czasem doszło jednak do wyraźnych spadków populacji, wynikających między innymi z rozprzestrzeniania chorób przywiezionych z Europy oraz silnych prześladowań rdzennej ludności. W konsekwencji obecnie plemię liczy oficjalnie około 300 osób.
Analizy DNA utwierdziły naukowców w przekonaniu, że grupa współcześnie istniejących plemion indiańskich jest powiązana z rdzennymi mieszkańcami sprzed tysięcy lat
Z przekazywanych tam ustnie relacji wynika, jakoby Pueblo mieli powiązania ze znacznie starszym Chaco Canyon. Oficjalne potwierdzenie tych rewelacji pojawiło się dzięki wynikom analiz poświęconych DNA pochodzącemu od 16 osób pochowanych w okolicy w okresie od 500 do 700 roku. Zostały one porównane z danymi dotyczącymi 13 współczesnych mieszkańców, a także 590 zmarłych pochodzących z obu Ameryk oraz Syberii z różnych okresów.
Czytaj też: Przedstawiciele tej kultury nie pozostawili po sobie żadnego DNA. Naukowcy próbują rozwikłać tę zagadkę
Tym sposobem naukowcy doszli do wniosku, iż współcześni mieszkańcy Pueblo Picuris są spokrewnieni z tymi, którzy mieszkali tam przed wiekami. Co więcej, pojawiły się też wyraźne powiązania z Anzick-1, czyli dzieckiem pochowanym około 13 000 lat temu. Poza tym eksperci dowiedli, że Pueblo Picuris i mieszkańcy Chaco Canyon są ze sobą związani genetycznie. I choć podobne badania prowadzono już w przeszłości, to to najnowsze jest wyjątkowe, ponieważ zostało zainicjowane przez samych indian.