Buraki cukrowe i starożytny skarb. Rolnik znalazł na swoim polu coś naprawdę cennego

Czeski rolnik zajmujący się uprawą buraków cukrowych odnalazł arkusz złota, który okazał się pochodzić sprzed niemal 2500 lat.
Buraki cukrowe i starożytny skarb. Rolnik znalazł na swoim polu coś naprawdę cennego

Artefakt ten, choć brudny, to zachował się w zaskakująco dobrym stanie. Znalazca chciał pozostać anonimowy, ale jednocześnie podzielił się zdjęciami odnalezionego przedmiotu z archeologami z Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie. Jak opisują pracownicy tej placówki, artefakt ma około 51 centymetrów i został wykonany ze złota z inkluzjami srebra, miedzi oraz żelaza.

Czytaj też: Rosyjska Afrodyta. Odległy skarb zawiera zaskakującą liczbę znaków zodiaku

Jiří Juchelka dodaje, że ten prawdopodobny fragment skórzanego pasa jest ozdobiony podniesionymi koncentrycznymi kręgami i zwieńczony na końcu klamrami w kształcie róży. Konserwator Tereza Alex Kilnar i jej współpracownicy zajeli się już bardziej szczegółowymi analizami zdjęć. Biorąc pod uwagę styl wykonania zdobień eksperci doszli do wniosku, że złoty pas pochodzi ze środkowej lub późnej epoki brązu. Oznaczałoby to, że został wykonany w okolicach XIV wieku p.n.e.

Znaleziony w Czechach skarb pochodzi z około XIV wieku p.n.e.

Nasz kontynent był wtedy zlepkiem wielu różnych kultur, które łączył handel. Społeczeństwo stawało się coraz bardziej zróżnicowane, co wynikało między innymi z postępów w hodowli pszenicy i jęczmienia oraz hodowli zwierząt gospodarskich. Pojawiły się też podziały między biednymi rolnikami a bogatą elitą polityczną i gospodarczą. Na początku epoki brązu ludzie żyli w domach o konstrukcji szkieletowej, by nieco później przenieść się do większych osad.

Pomimo nazwy, epoka ta nie zapisała się w historii wyłącznie przedmiotami wykonanymi z brązu. Archeolodzy znaleźli złote przedmioty w grobach wysoko postawionych osób zamieszkujących w epoce brązu Europę Środkową. Tego typu artefakty znajdowano również w odizolowanych miejscach, co pozwala sądzić, iż ówczesne społeczności prowadziły między sobą handel wymienny.

Czytaj też: Wrak 350-letniego statku znaleziony na dnie Bałtyku. To siostrzany okręt słynnej szwedzkiej broni

Catherine Frieman z Australian National University również zakłada, że właściciel złotego pasa musiał być wysoko postawioną osobą – materialnie bądź duchowo. W epoce brązu doszło do zauważalnego rozkwitu obróbki metali, w tym ozdobnej obróbki złota. Zapoczątkowano też szeroko zakrojoną dystrybucję złotych przedmiotów w centralnej i zachodniej Europie. Według Frieman złote artefakty z okrągłymi motywami są często związane z systemami kosmologicznymi epoki brązu, często skupionymi na cyklach słonecznych.