Ukryta struktura w mieście Majów. Sensacyjne odkrycie zmieniło historię tej cywilizacji

Odkrycia dokonane na terenie majańskiego miasta Tikal skłoniły naukowców do zrewidowania wiedzy na temat powiązań między tym miejscem a innym ważnym ośrodkiem, czyli Teotihuacan związanym z innym, niezidentyfikowanym jeszcze ludem.
Ukryta struktura w mieście Majów. Sensacyjne odkrycie zmieniło historię tej cywilizacji

Badania prowadzone przez przedstawicieli Brown University sięgają dowodów sprzed 2400 lat, a zrekonstruowana dzięki nim historia obejmuje około 1600 lat interakcji między mieszkańcami obu wspomnianych miast. Artykuł zawierający szczegółowe informacje w tej sprawie został zamieszczony na łamach czasopisma Antiquity.

Czytaj też: Starożytny grobowiec ma ponad 4-metrowe drzwi. Próba ich otwarcia przyniosła niespodziankę 

Na pierwszy plan w kontekście ostatnich ustaleń wyłonił się pewien ołtarz. Jego pochodzenie prowadzi do okolic 300 roku. Cztery tworzące go panele różnią się od siebie kolorami, ponieważ do ich pomalowania wykorzystano czerwony, czarny i żółty. Ze względu na cechy jego wyglądu naukowcy zasugerowali, jakoby chodziło o symboliczne przedstawienie boga burzy znanego jako Huracán lub Chaac.

fot. Brown University

Jednym z sensacyjnych wniosków wyciągniętych przez współpracujących ze sobą naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Gwatemali było to, że ołtarz z miasta Majów, czyli Tikal, najprawdopodobniej wcale nie został wykonany przez lokalnego artystę. Zamiast tego jego autorem mógł być rzeźbiarz związany z Teotihuacan. To zadziwiająca informacja, wszak oba miasta dzieli około tysiąca kilometrów.

Zamieszkiwane przez Majów miasto Tikal miało silne powiązania z neutralnym bądź wrogim Teotihuacan. Dowodem tego jest między innymi znaleziony niedawno ołtarz oraz dziecięcy pochówek

Nawet współcześnie, z obecnie dostępnymi środkami transportu, taka odległość okazuje się pewnym wyzwaniem, a co dopiero mieli powiedzieć mieszkańcy starożytnej Mezoameryki? I choć powiązania łączące oba te ośrodki nie są specjalnym zaskoczeniem, to ich skala okazała się w świetle najnowszych doniesień wyjątkowo rozległa. Badacze chcą natomiast ustalić, jaki charakter miały ówczesne relacje.

Czytaj też: Odnaleziony w Niemczech obóz to skarbnica wiedzy na temat wielkiej wojny. Kobiecy pochówek nie daje archeologom spokoju

W oparciu o zapiski historyczne eksperci stwierdzili, iż w okolicach 378 roku Teotihuacan zainstalowali wybrane przez siebie władze w Tikal. Taki marionetkowy rząd sprzyjał mieszkańcom miasta oddalonego o tysiąc kilometrów, a nowe badania to potwierdzają. Naukowcy wykorzystali w ramach ostatnich działań technologię LiDAR. To właśnie ona wskazała na istnienie wspomnianego ołtarza, a dodatkowym dowodem jest pochówek dziecka, które ułożono w grobie w pozycji typowej dla zmarłych z Teotihuacan. Obrazowanie z udziałem LiDAR jest rewolucyjne, ponieważ umożliwia wykrywanie struktur z powietrza – nawet tych znajdujących się na przykład pod gęstą warstwą roślinności.