Wielki sukces polskiego nastolatka! Wszechstronny geniusz podbił świat 

Michał Lipiec z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie ma przed sobą świetlaną przyszłość. W ostatnim czasie uczeń małopolskiej placówki odniósł szereg sukcesów na arenie międzynarodowej.
Wielki sukces polskiego nastolatka! Wszechstronny geniusz podbił świat 

Jak czytamy na stronie jego szkoły, 17-latek najpierw zakwalifikował się do kilkuosobowej reprezentacji Polski, a następnie zdobył trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych: Wśród odebranych przez niego nagród znalazło się złoto za konkurs w dziedzinie chemii organizowany w Zurychu; srebro za olimpiadę z fizyki, która odbyła się w Toronto oraz brąz z matematyki w zawodach mających miejsce w Chibie.

Czytaj też: Mam raka czy jestem w ciąży? Doktorowi Google nie można ufać

I choć takie Międzynarodowe Olimpiady Przedmiotowe odbywają się od kilkudziesięciu lat, to nigdy przedtem nie zdarzyło się, by jeden uczestnik uczestniczył w jednym roku w zawodach z chemii, fizyki oraz matematyki. A co dopiero powiedzieć o kimś, kto nie tylko wziął udział w takich konkursach, ale również zdobył medal na każdym z nich? Geniusz to prawdopodobnie najlepsze określenie dla Michała Lipca.

fot. Społeczne Towarzystwo Oświatowe

Cała historia okazuje się jeszcze bardziej imponująca, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że łącznie w dorobku nastolatka z Krakowa znajduje się już sześć medali. W przeszłości zdążył bowiem zdobyć złoto, srebro i brąz na Międzynarodowych Olimpiadach Chemicznych. Bez wątpienia mówimy o kimś, kto świetnie radzi sobie w naukach ścisłych. 

Michał Lipiec jest pierwszym uczestnikiem w historii, który w jednym roku wystąpił w trzech różnych olimpiadach przedmiotowych. Na przestrzeni trzech tygodni zdobył trzy medale: z fizyki, chemii i matematyki

Przed Michałem wciąż ostatni rok nauki w liceum, lecz mimo to bierze on udział w projektach organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Nielsa Bohra w Kopenhadze. Jego naukowa przyszłość wydaje się więc spoczywać w dobrych rękach, natomiast nam pozostaje mieć nadzieję, iż w Polsce pojawi się jeszcze wielu równie wybitnych uczniów. 

Czytaj też: Największe miasta w Europie rosną w niewyobrażalnym tempie. Warszawa zaskakująco wysoko

Zdobycie trzech medali w trzech różnych dziedzinach i to na przestrzeni mniej niż miesiąca robi ogromne wrażenie. A skoro przed Michałem wciąż pozostaje rok nauki w klasie maturalnej, to możemy się spodziewać, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o sukcesy w Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych. W tym roku podbił Kanadę, Szwajcarię i Japonię. Wszystkie trzy konkursy są zarazem najstarszymi, jeśli chodzi o organizację. Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna odbyła się w 1959 roku, fizyczna – w 1967, a chemiczna – w 1968 roku.