Właśnie tam uczestnicy ekspedycji natknęli się na nieznany wcześniej gatunek bakterii. Być może sprawa przeszłaby bez większego echa, gdyby nie pewien bardzo istotny fakt: rzeczone mikroorganizmy okazują się przewodzić prąd. Artykuł na ich temat trafił do Applied and Environmental Microbiology.
Czytaj też: Kleszcze to nie tylko problem lasów. W miastach jest ich coraz więcej
W toku poszukiwań zorganizowanych na oregońskich bagnach naukowcy odnaleźli przedstawicieli gatunku Ca. E. yaqonensis. Jak podkreślają, nawet jeśli samo przewodnictwo prądu nie jest całkowicie niespotykane w przypadku bakterii, to sprawy przybierają znacznie ciekawszy obrót, gdy lepiej się z nimi zapoznamy. Wcześniej eksperci dokonali podziału na dwa rodzaje: Ca. Electrothrix i Ca. Electronema, przy czym obie zamieszkują ekosystemy bogate w osady. Mogą się ze sobą łączyć niczym kabel, dzięki czemu transportują elektrony.
Aby tak się stało, przedstawiciele nowo poznanego gatunku łączą się, tworząc włókna o długości wynoszącej nawet kilka centymetrów. To imponujący rozmiar, wszak mówimy o mikroskopijnej wielkości organizmach. Za sprawą osiąganego tym sposobem przewodnictwa elektrycznego bakterie z gatunku E. yaqonensis optymalizują swoje procesy metaboliczne w zamieszkiwanych przez nie środowiskach osadowych.
Zidentyfikowane szlaki metaboliczne oraz geny stanowią mieszankę dwóch wspomnianych rodzajów, czyli Ca. Electrothrix i i Ca. Electronema. Nowy gatunek stanowi natomiast coś w rodzaju łączącego je pomostu i powinien dostarczyć informacji na temat ewolucji tych bakterii. W odróżnieniu od innych gatunków zdolnych do przewodzenia prądu, ten znaleziony niedawno w Oregonie cechuje się odmiennym potencjałem metabolicznym i ma charakterystyczne cechy strukturalne.
Czytaj też: Wiemy już, co wywołuje potężne opady. Potrzeba było niemal dwóch dekad
W naturze takie mikroorganizmy mogą wykorzystywać przewodnictwo do usuwania zanieczyszczeń, dlatego nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym ludzkość stosuje je w tym samym celu. Poza tym mówi się o potencjalnych postępach w dziedzinie bioelektroniki. Na potrzeby zorganizowanych ekspertyz członkowie zespołu badawczego wyizolowali i zbadali bakterię. Zastosowali w tym celu techniki genomiczne, morfologiczne, spektroskopowe i charakterystyki elektrycznej.