Miłość miesza nam w głowie i wreszcie wiemy, dlaczego

Mówi się, że miłość jest ślepa, bo utrudnia nam racjonalne myślenie, ale do tej pory nie wiedzieliśmy, jakie mechanizmy o tym decydują. Teraz jesteśmy bliżej poznania prawdy.
Miłość miesza nam w głowie i wreszcie wiemy, dlaczego

Miłość romantyczna, będąca mieszaniną pożądania emocjonalnego i seksualnego, zmienia nasz mózg, uwalniając oksytocynę. Hormon ten odpowiada za euforię, jaką odczuwamy, gdy się zakochujemy. Ale dokładne mechanizmy odpowiedzialne za “mieszanie” nam w głowie pozostawały nieznane.

Czytaj też: Miłość od zdrady do zdrady? Wierność to cecha, której nie mamy we krwi

Teraz naukowcy z Australian National University (ANU), University of Canberra i University of South Australia (UNISA) ocenili 1556 młodych dorosłych, którzy identyfikowali się jako “zakochani”, aby znaleźć szlaki chemiczne i czynniki behawioralne, które decydują o tym, że ukochana osoba zostaje wyniesiona na piedestał w przypływie emocji. Sprawdzono związek między behawioralnym systemem aktywacji (BAS) w ludzkim mózgu a miłością romantyczną, a wnioski opublikowano w czasopiśmie Behavioural Sciences.

Dr Adam Bode z ANU mówi:

Uważa się, że miłość romantyczna pojawiła się po raz pierwszy jakieś 5 milionów lat temu, kiedy oddzieliliśmy się od naszych przodków. Wiemy, że starożytni Grecy filozofowali na ten temat, uznając to zarówno za niesamowite, jak i traumatyczne przeżycie.

Miłość zmienia nasz mózg

Behawioralny system aktywacji (BAS) jest uruchamiany jako odpowiedź na doświadczanie pozytywnych emocji, takich jak ekscytacja czy szczęście. Pomaga podejmować decyzje, które dają szansę na zdobycie miłosnej nagrody lub osiągnięcie danego celu. Poprzednie badania wiązały BAS z silniejszym pobudzeniem seksualnym, a nowe wyjaśniają, dlaczego ukochana osoba staje się centrum naszego świata.

Czytaj też: Dlaczego miłość jest magiczna? Zadecydowała o tym ewolucja

Dr Phil Kavanagh z University of Canberra dodaje:

Znamy rolę, jaką odgrywa oksytocyna w miłości romantycznej, ponieważ dostajemy fale, które krążą w naszym układzie nerwowym i krwi podczas interakcji z bliskimi. Sposób, w jaki bliscy nabierają jednak szczególnego znaczenia, wynika jednak z łączenia oksytocyny z dopaminą, substancją chemiczną, którą nasz mózg uwalnia podczas romantycznej miłości.

BAS nie ogranicza się do jednego obszaru mózgu, a ma bardziej globalny zasięg. Czułość BAS powiązano z większą aktywnością szlaku pola brzusznego nakrywki-jądra półleżącego oraz kory oczodołowo-czołowej. Reaktywność na nagrodę BAS została powiązana z większą aktywnością w bocznej korze przedczołowej, zakręcie obręczy i ciele prążkowanym.

BAS wywołuje globalne zmiany w całym mózgu, jeszcze bardziej pobudzane przez aktywność oksytocyny i dopaminy. Jest to złożony mechanizm i przejawia się w takich zachowaniach jak umieszczenie ukochanej osoby na piedestale i całkowity brak zainteresowania światem na rzecz miłości romantycznej.

Kolejnym etapem badań jest zbadanie różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami w podejściu do miłości oraz ogólnoświatowe badanie identyfikujące cztery różne typy romantycznych kochanków.