W Azji odnaleziono smoka. Skąd się tam wziął?

Archeolodzy działający na terenie Mongolii Wewnętrznej dokonali znaleziska, które zasługuje na szczególną uwagę. Mówimy bowiem o sporych rozmiarów smoku.
W Azji odnaleziono smoka. Skąd się tam wziął?

Wykopaliska trwały w pobliżu miasta Chifeng, natomiast to, co udało się odnaleźć, zostało powiązane przez ekspertów z kulturą Hongshan. Ta rozwijała się w okresie neolitu w północno-wschodnich Chinach. Jej datowanie jest dość zróżnicowane, choć można przyjąć, że ramy czasowe to około 4700-2900 roku p.n.e.

Czytaj też: Brutalne znalezisko z czasów wojny secesyjnej. Ten widok musiał być nie do zniesienia

Zdaniem badaczy kultura Hongshan odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju Chin. Z tego względu jej jak najlepsze poznanie pozwala na wyjaśnienie tego, jak wyglądały początki Państwa Środka. Prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym stanowiskiem archeologicznym powiązanym z tą kulturą jest obszar kultowo-grobowy Niuheliang zlokalizowany w prowincji Liaoning.

Znalezisko w postaci wykonanego z muszli małż smoka jest datowane na okres rozwoju kultury Hoshan. Ta odegrała istotną rolę w początkach chińskiej cywilizacji

Arenę działań członków zespołu badawczego odgrywało stanowisko archeologiczne Caitaopo. To właśnie tam udało się zlokalizować 20-centymetrowy wizerunek smoka.  Został on wykonany z użyciem muszli małż, a autorzy tego niezwykłego tworu byli w stanie wykonać w ten sposób głowę, tułów i ogon. Co ciekawe, kultura Hongshan cechuje się bardzo charakterystycznymi jadeitowymi smokami w kształcie litery C.

Czytaj też: Tak wyglądał Śliczny Książę Karolek. Prawnuk polskiego króla był bliski przejęcia brytyjskiego tronu

W jakim celu w ogóle tworzono tak niezwykłe dzieła? Wydaje się, iż wykonane z jadeitu obiekty były tworzone na potrzeby prowadzenia różnego rodzaju rytuałów. Na przykład smoki były najprawdopodobniej łączone z wierzeniami lokalnych mieszkańców. Pokazuje to, jak ważne jest przytoczone znalezisko, wypełniające lukę w wiedzy archeologów na temat symbolu smoka we wczesnej kulturze Hongshan. Poza wspomnianymi owocami poszukiwań, na liście artefaktów zidentyfikowanych przez archeologów znalazły się także co najmniej dwa naczynia wykonane z ceramiki. Ich budowa jest typowa dla kultury Hongshan.