Tak wyglądał Śliczny Książę Karolek. Prawnuk polskiego króla był bliski przejęcia brytyjskiego tronu

Śliczny Książę Karolek to zapewne nie najbardziej dostojny przydomek, jaki może sobie wyobrazić potencjalny władca, ale takim właśnie mianem określano Karola Edwarda Stuarta.
Tak wyglądał Śliczny Książę Karolek. Prawnuk polskiego króla był bliski przejęcia brytyjskiego tronu

A w zasadzie Karola Edwarda Ludwika Jana Kazimierza Sylwestra Seweryna Marię Stuarta. Był on pretendentem do brytyjskiego tronu, choć dla nas zapewne bardziej interesujący fakt będzie się odnosił do powiązań z Janem III Sobieskim. Karol był bowiem prawnukiem polskiego króla, a jednocześnie synem Jakuba Stuarta oraz Marii Klementyny Sobieskiej.

Czytaj też: Zagadkowy tunel pod warszawskim pałacem. Kto i w jakim celu go zbudował?

Wystarczy jednak o imionach i powiązaniach rodzinnych. Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dokonali rekonstrukcji twarzy Ślicznego Księcia Karolka, który zasłynął między innymi ze swojej roli przywódcy powstania jakobickiego. Wydarzenia te miały miejsce w 1745 roku, kiedy to pretendent do tronu podjął się próby obalenia króla Jerzego II i odzyskania korony na rzecz swojego ojca. 

Śliczny Książę Karolek to przydomek stosowany względem przywódcy powstania jakobickiego, Karola Edwarda Stuarta

Początkowo wysiłki Karola przyniosły kilka sukcesów, ponieważ jego siłom udało się wygrać pierwsze bitwy, lecz ostatecznie doszło do ich kapitulacji w czasie starcia pod Culloden w 1746 roku. Potyczka zakończyła się masakrą rebeliantów, choć samemu przywódcy udało się zbiec z pola bitwy. Ostatnie lata swojego życia spędził on poza Szkocją, by ostatecznie umrzeć w 1788 roku w czasie pobytu w Rzymie. Miał wtedy 67 lat, co oznacza, iż w momencie rozpoczęcia buntu Karol był w wieku zaledwie 24 lat.

Członkowie zespołu badawczego, którzy postanowili dokonać rekonstrukcji twarzy mężczyzny, wykorzystali w tym celu kopie dwóch masek pośmiertnych. Takowe wykonywano dawniej w celu uwiecznienia wyglądu zmarłych osób. Maski zostały sfotografowane z wielu różnych perspektyw, a zrobione zdjęcia zostały następnie przekonwertowane tak, by stworzyć model 3D. 

Problem polegał na tym, że wspomniane maski stworzono po śmierci, a celem naukowców było zrekonstruowanie wyglądu księcia z lat jego młodości. W tym celu konieczne okazało się użycie innego oprogramowania pozwalającego na wirtualne odmłodzenie wybranej osoby. Trzeba było również usunąć skutki udaru, którego Karol doznał przed śmiercią.

Czytaj też: Pierwowzór Drakuli cierpiał na zagadkowe schorzenie związane z krwią. Zaskakujące ustalenia naukowców 

Ostatecznie podjęte działania doprowadziły do powstania wizerunku Karola z czasów, gdy rozpętał on słynną rebelię. Jak widać, nawet nieudany bunt nie musiał sprawić, że jego przywódca zostanie na zawsze zapomniany. I choć Śliczny Książę Karolek kilkadziesiąt ostatnich lat życia spędził poza swoją ojczyzną, to bez wątpienia jego dokonania zostały uwiecznione. Zrekonstruowana twarz będzie bowiem przechowywana na Uniwersytecie w Dundee.