Im goręcej, tym agresywniej… w Internecie. Morze hejtu “wylewamy” przy konkretnych temperaturach

Internetowy język pełen hejtu i nienawiści może się intensyfikować na platformach społecznościowych wraz z rosnącą temperaturą. Badacze zbadali za pomocą sztucznej inteligencji 4 miliardy postów na Twitterze, aby określić, w jakich temperaturach przemoc słowna w sieci wzrasta, a w jakich utrzymuje się na najniższych poziomie.
Im goręcej, tym agresywniej… w Internecie. Morze hejtu “wylewamy” przy konkretnych temperaturach

Na łamach The Lancet Planetary Health pojawiły się interesujące wyniki badań opartych na 4 miliardach tweetów opublikowanych przez Amerykanów w latach 2014-2020. Za pomocą sztucznej inteligencji naukowcy określili tendencje wzrostu i spadku języka nienawiści Internecie w odniesieniu do temperatury powietrza.

Czytaj też: To nie internet sprawił, że wierzymy w bzdury. Racjonalność ludzi spada już od lat osiemdziesiątych zeszłego wieku

Okazało się, że nie tylko upały wzmagają agresję słowną, ale także niskie temperatury. Wzrost przemocy był najwyższy, kiedy panowały temperatury powyżej 30 stopni oraz, kiedy spadały one poniżej 12 stopni. Za temperaturę optymalną dla człowieka uznano przedział między 12 a 21 stopni Celsjusza.

Wyniki pokazały również, że najmniej przypadków hejtów w sieci pojawiało się, kiedy temperatury oscylowały w przedziale 15-18 stopni.

W jakich temperaturach stosujemy najwięcej i najmniej hejtu?

Wszystkie rezultaty dotyczą tylko obszaru USA, ale również na terenie Europy analogiczne badania zostały przeprowadzone w 2021 roku. Wykazały one, że temperatura komfortu wynosi mniej niż w USA i jest to od 5 do 11 st. C. Powyżej i poniżej tych granic zaobserwowano wzrost agresji słownej i hejtu w Internecie.

Źródłem danych było wówczas 10 milionów rasistowskich tweetów z sześciu europejskich krajów, Norwegii, Szwecji, Danii, Niemiec, Włoch i Grecji opublikowanych między 2012 a 2018 rokiem.

Czytaj też: Superdowcipny (na Facebooku), superpiękny (na Instagramie). Internet zabija męskość

Za język nienawiści uznano to, jak opisuje go oficjalnie ONZ. Jest to język skierowany do osoby lub grupy osób dyskryminujący ich ze względu na religię, pochodzenie, narodowość, rasę, kolor skóry, płeć i inne sposoby określania własnej tożsamości.

Rezultaty najnowszych, jak i poprzednich badań, są bardzo ważne z uwagi na postępujące globalne ocieplenie. Wzrost temperatur może diametralnie wpłynąć na pogłębienie się podziałów w społeczeństwach, zachowania dyskryminacyjne i rozwój agresji słownej.