Mózg nie rozróżnia palców stóp

Zwykło się uważać, że dorośli ludzie mają dość rozbudowaną świadomość własnego ciała i z łatwością wskazują jego poszczególne części. Okazuje się, że jednak nie do końca.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego dowiedli, że sprawa nie jest taka prosta, jeśli chodzi o palce u stóp. Według badaczy większość społeczeństwa cierpi na agnozję palców stopy, czyli niezdolność do rozpoznawania palców kończyny dolnej.

Podczas eksperymentów badacze prosili uczestników o zamknięcie oczu, po czym delikatnie dotykali poszczególne palce u ich rąk i nóg. Badani mieli za zadanie odgadnąć, który z palców jest właśnie dotykany.

„Wyniki naszego badania potwierdziły, że ludziom trudniej przychodzi rozróżnienie palców stopy niż ręki. Osoby badane potrafiły zidentyfikować konkretny palec u ręki z 99-procentową dokładnością, duży i mały palec u nogi z 94-procentową dokładnością, ale w przypadku środkowych palców stopy ich skuteczność spadała do odpowiednio 57, 60 i 79 proc.” – mówi dr Nela Cicmil.

Najwięcej trudności sprawiało badanym rozróżnienie pomiędzy drugim a trzecim palcem stopy. Podczas stymulacji drugiego palca, twierdzili oni, że to trzeci. Podczas stymulacji trzeciego, uważali, że dotykany jest czwarty. Agnozja palców była najbardziej widoczna w odniesieniu do stopy niedominującej.

Naukowcy wierzą, że ich badanie pomoże w poszerzeniu wiedzy na temat reprezentacji umysłowej ludzkiego ciała i głębszym zrozumieniu zaburzeń typu agnozja lub anoreksja. 

Czytaj więcej: DLACZEGO MÓZG IGNORUJE FAKT, ŻE WIDZI NOS?