Mózgi ludzi i ośmiornic są zaskakująco podobne. Jak to możliwe?

Ośmiornice nie przestają zadziwiać, a pod pewnymi względami są naprawdę oryginalne. Czy może to oznaczać, że mamy do czynienia z kosmitami?
Mózgi ludzi i ośmiornic są zaskakująco podobne. Jak to możliwe?

Większość naukowców nie skłania się ku tego typu kontrowersyjnym hipotezom. Bo choć rzeczone zwierzęta wykazują cechy anatomiczne i zachowania skrajnie niepodobne do innych organizmów, to mimo wszystko ich ewolucja najprawdopodobniej przebiegała na Ziemi.

Czytaj też: Te drapieżne mrówki znamy tylko z tropików. Okaz znad Bałtyku wywraca historię do góry nogami

Nikolaus Rajewsky z Max-Delbrück-Center for Molecular Medicine stanął na czele zespołu zajmującego się tą sprawą. Do jakich wniosków doszedł wraz ze współpracownikami? Przede wszystkim badacze zauważyli podobieństwa w budowie mózgów ludzi i ośmiornic, w szczególności w zakresie obecności mikroRNA w tkance nerwowej.

Publikacja na ten temat jest dostępna w Science Advances. Jak wyjaśniają autorzy, układ nerwowy ośmiornic jest bardzo rozproszony, a znaczna część z 500 milionów neuronów znajduje się w ich ramionach. Każde ramię jest zdolne do podejmowania decyzji niezależnie, a odcięte nadal może reagować na bodźce. Poza tym organizmy tych zwierząt mogą szybko edytować swoje sekwencje RNA, umożliwiając błyskawiczne dostosowywanie się do otoczenia.

Mózgi ośmiornic pokazują, że ewolucja tych zwierząt niemal na pewno przebiegała na Ziemi

W przypadku większości gatunków tego typu adaptacje zaczynają się od DNA, a następnie są przekazywane do RNA. Rajewsky i reszta zespołu postanowili przekonać się, jakie jeszcze tajemnice mogą skrywać ośmiornice. Przeanalizowali więc 18 próbek pobranych od martwych osobników należących do gatunków: Octopus vulgaris, Octopus bimaculoides i Euprymna scolopes.

Dzięki temu autorom udało się odnotować, że ośmiornice mają dużo mikroRNA. Znaleźli 164 geny miRNA zgrupowane w 138 rodzinach u ośmiornicy zwyczajnej i 162 geny miRNA zgrupowane w tych samych 138 rodzinach u ośmiornicy kalifornijskiej. W przypadku 42 z tych rodzin chodziło o nowe, występujące głównie w mózgu i tkance nerwowej.

Czytaj też: Antarktyda zawiera ukryty świat. Naukowcy wykryli tam bogactwo życia

To trzecia co do wielkości ekspansja rodzin mikroRNA w świecie zwierząt i największa poza kręgowcami. Aby pokazać skalę, ostrygi, które również są mięczakami, nabyły zaledwie pięć nowych rodzin mikroRNA od czasu ostatnich przodków, które dzieliły z ośmiornicami – podczas gdy ośmiornice nabyły 90! wyjaśnia Grygoriy Zolotarov

Wśród zaobserwowanych wcześniej podobieństw między mózgami ośmiornic i kręgowców wymienia się dodatkowo obecność dużej liczby komórek zwanych transpozonami. Pokazuje to, że ośmiornice niekoniecznie muszą być kosmitami, ale bez wątpienia mogą zadziwiać.