Historyczne wydarzenie w Finlandii. Nie uwierzysz, gdzie wylądowały te F-35A

Myśliwce F-35A to bardzo zaawansowane maszyny, które są wykorzystywane przez wiele armii na świecie. Kilka dni temu w Finlandii doszło do nietypowego lądowania, które przejdzie do historii.
F-35A w locie /Fot. Luftforsvaret

F-35A w locie /Fot. Luftforsvaret

Po raz pierwszy w historii Królewskich Norweskich Sił Powietrznych (Luftforsvaret), krajów nordyckich i NATO myśliwce Lockheed Martin F-35A pomyślnie wylądowały na autostradzie w państwie sojuszniczym (w Tervo w Finlandii). Osiągnięcie to pokazuje elastyczność samolotów, ale także możliwości jego operatorów, którzy są uważani za najlepszych pilotów na świecie.

Czytaj też: Myśliwiec F-15EX Eagle II zdał kolejny egzamin. Teraz pora na najważniejszą decyzję

Generał dywizji Rolf Folland, szef Królewskich Norweskich Sił Powietrznych, mówi:

To kamień milowy. Nie tylko dla Norweskich Sił Powietrznych, ale także dla krajów nordyckich i dla NATO. To pokazuje naszą zdolność do realizacji koncepcji rozproszenia.

F-35A to jedne z najbardziej zaawansowanych myśliwców w historii

Uważa się, że myśliwce są najbardziej bezbronne, gdy są uziemione, więc każda dostępna dla dowódców opcja rozproszenia zasobów z dala od lotnisk zapewnia potencjalnie cenną zdolność taktyczną. Możliwość wykorzystania małych lotnisk czy autostrad do lądowania tych maszyn, zwiększa elastyczność operacyjną, która może decydować o zwycięstwie lub porażce podczas konfliktu zbrojnego.

Czytaj też: Myśliwiec na niesamowitym zdjęciu. Nigdy wcześniej nie udało się uchwycić tego fenomenu

Gen. Rolf Folland dodaje:

Możliwość korzystania z małych lotnisk – a obecnie autostrad – zwiększa naszą przeżywalność podczas wojny. Ponadto jest to także demonstracja ekscytującego rozwoju, jaki zainicjowaliśmy w ramach współpracy wojskowo-powietrznej w regionie nordyckim.

Myśliwce F-35A mogą poszczycić się wyjątkowymi funkcjami, co czyni je jednymi z najlepszych samolotów bojowych, jakie kiedykolwiek zbudowano. F-35A może operować z wielu baz i lokalizacji, ale ograniczenia wiążą się z tym, jak długo samolot może działać bez uzupełnienia broni, paliwa i technicznego wsparcia naziemnego. Finlandia, która niedawno została członkiem NATO, jest kluczowym sojusznikiem Norweskich Sił Powietrznych.

Norweski F-35A ląduje na fińskiej autostradzie /Fot. Luftforsvaret

Myśliwce wylądowały około godziny 16:00 czasu lokalnego w czwartek 21 września na autostradzie w Tervo. Było to zwieńczenie wspólnego szkolenia z fińskimi F-18. Po wylądowaniu F-35 przeszły “gorące tankowanie” – przy uruchomionych silnikach, po czym wyruszyły do kolejnych misji.

Nigdy wcześniej nie udało się wylądować F-35A na autostradzie /Fot. Luftforsvaret

Myśliwce F-35 wylatały łącznie ponad 650 000 godzin, z czego ponad 20 000 na samolotach norweskich. F-35 produkowany jest w kilku wariantach, a lądowanie na fińskiej autostradzie jest pierwszym tego typu wydarzeniem maszyny F-35A. Amerykanie już wcześniej przeprowadzali podobne testy, ale z samolotami F-35B, które są wersjami STOVL (krótki start/lądowanie pionowe).