Na AGH budują osobliwą budę dla psa. Tak wyjątkowej konstrukcji nie tworzył jeszcze nikt

Bardzo często zdarza się, że psy zaczynają negatywnie reagować na konkretne impulsy dźwiękowe, np. grzmot podczas burzy czy wybuchy sztucznych ogni w sylwestrową noc. Studenci AGH postanowili wyjść naprzeciw temu problemowi i rozpoczęli prace nad budą akustyczną, która w środku będzie wygłuszona.
Na AGH budują osobliwą budę dla psa. Tak wyjątkowej konstrukcji nie tworzył jeszcze nikt

Niektóre hałasy powodują silny lęk u psów. Najczęściej można z nim się spotkać podczas sylwestrowej nocy, kiedy wystrzeliwane są sztuczne ognie. Psy zupełnie nie czerpią przyjemności z takich dźwięków. Często zaczynają szczekać, podkulają ogon, chowają się w kącie, wyglądają na przestraszone i spanikowane.

Czytaj też: Pies wyglądał jak mops, pekińczyk lub bokser. Już w antycznym Rzymie stosowali okrutne praktyki

To dlatego coraz częściej przy okazji świętowania Sylwestra podkreśla się, aby nie strzelać fajerwerków i obchodzić ten wyjątkowy czas w sposób mniej drażniący dla pupilów. Problem nie pojawia się zresztą tylko wtedy, ale także podczas każdej burzy z piorunami lub kiedy zawyje syrena alarmowa, albo pojazdy na placu budowy uruchomią sygnały dźwiękowe.

Buda dla psa, w której nie słychać dźwięków. Studenci z AGH już nad nią działają

Studenci z Koła Naukowego Architektury Akustycznej AGH pracują nad rozwiązaniem, które przyniesie psom chociaż częściową ulgę. Mowa o akustycznej budzie tłumiącej hałasy z zewnątrz. Jak podaje Emilia Stefanowska cytowana w komunikacie prasowym, studentom zależy na jak największej izolacji akustycznej budy za pomocą różnych połączeń materiałów, w tym kompozytów, granulatów gumowych i płyt pochodzących z recyklingu.

Jednym z głównych aspektów, nad którym pracują młodzi adepci nauki, jest kształt i funkcjonalność takiej budy. Zakłada się, że jej konstrukcja będzie modułowa, a rozwiązania geometryczne pozwolą na większe wyciszenie komór w środku. Chodzi dokładnie o liczne zakręty i niewielkie korytarze wewnątrz, aby maksymalnie zredukować ciśnienie akustyczne.

Czytaj też: Jak wygląda najbrzydszy pies? W tym kraju właśnie wybrali pupila, który wywołał falę zachwytu

Rozważany jest również wariant z automatycznie otwieranymi i zamykanymi drzwiami do budy, ale, jak przyznają sami twórcy, takie unowocześnienie może przestraszyć i zniechęcić psa do skorzystania z wynalazku. Studenci biorą pod uwagę także zastosowanie kurtyn dźwiękochłonnych.

Ogół prac będzie polegać na wypracowaniu odpowiedniego kształtu budy i składu materiałów ją budujących. Badania są prowadzone w Laboratorium Akustyki Technicznej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki. Akustyka budy będzie także testowana w komorze bezechowej, która jest jednym z najcichszych miejsc w Polsce.

Więcej:psy