Nadmierne kilogramy pokłosiem stresu? Oto, co mówi w tej sprawie nauka

Często pojawia się przekonanie, że stres zwiększa nasza apetyt (lub zupełnie przeciwnie, obniża go). Z tego względu naukowcy z Johns Hopkins Medicine postanowili udzielić w tej sprawie jednoznacznych odpowiedzi.
Nadmierne kilogramy pokłosiem stresu? Oto, co mówi w tej sprawie nauka

Na potrzeby swojej publikacji, która jest już dostępna w PLOS ONE, próbowali wyjaśnić, czy stres może zwiększać apetyt zarówno u otyłych, jak i u szczupłych osób. W eksperymencie wzięło udział 29 dorosłych: 16 kobiet i 13 mężczyzn. 17 przedstawicieli tego grona zmagało się z otyłością, natomiast 12 pozostałych charakteryzowało się wagą pozostającą w normie.

Czytaj też: Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości

Uczestnicy badania przeszli dwa skany z użyciem funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Najpierw miały one miejsce w czasie testu z zakresu stresu społecznego i fizjologicznego, a następnie po jego zakończeniu. Jak zauważyli autorzy, stres wpływa na to, jak mózg reaguje na jedzenie. Co więcej, badacze poprosili uczestników o wyobrażenie sobie wyglądu, zapachu i smaku każdej potrawy, a także tego, jak czuliby się, spożywając ją w danym momencie.

Eksperymenty wykazały, że otyli i szczupli dorośli różnią się nieco w swoich reakcjach mózgowych, przy czym otyli dorośli wykazują mniejszy stopień aktywacji regionów kontroli poznawczej na słowa o jedzeniu, zwłaszcza na jedzenie wysokokaloryczne, takie jak na przykład grillowany ser. wyjaśnia Susan Carnell z Uniwersytetu Johna Hokinsa

Stres może być jednym z czynników prowadzących do nadmiernego spożywania jedzenia

Poza tym badacze odnotowali, że stres wpływa na reakcje mózgu na jedzenie. Osoby otyłe wykazywały wyższy stopień aktywacji kory orbitofrontalnej. Autorzy dodają wręcz, że znaleźli również dowody na powiązania między subiektywnie odczuwanym stresem a reakcjami mózgu w obu grupach. Za przykład można podać scenariusz, w którym osoby szczupłe i poddane stresowi cechowały się niższym stopniem aktywności kluczowego w tej sprawie obszaru mózgu, mimo wyższych poziomów stresu.

Czytaj też: Ile ćwiczyć, gdy większość dnia spędzasz siedząc?

Zarówno w sytuacjach stresowych jak i niestresowych grono osób z otyłością cechowało się wyższą konsumpcją, od grupy szczupłej. Reakcje na stres na poziomie neuronalnym mogą stanowić cenne wskazówki w kontekście walki z nadmiernymi kilogramami. To mogłoby z kolei przełożyć się na powstanie nowych, skutecznych terapii przeznaczonych dla osób zagrożonych otyłością.