Autorami znaleziska są archeolodzy z Hebrew Univeristy of Jerusalem. W grobie znaleziono sporo dziwnych przedmiotów, między innymi: 50 całych pancerzy żółwi, kość z miednicy leoparda, kawałek orlego skrzydła, dwie czaszki kuny, ogon byka a nawet stopę mężczyzny. Ciało zostało przyciśnięte do ziemi dziesięcioma dużymi kamieniami. Szczątki szamana wskazują na to, że był upośledzony fizycznie, miał 150 cm wzrostu, został pochowany w wieku 45 lat i był... kobietą.

     Leore Grosman , naukowiec kierujący badaniami, uważa, że szczątki należą do przedstawicielki kultury natufskiej (mezolit na terenach Bliskiego Wschodu). Przedstawiciele tej kultury zaczęli już hodować zboże. Zgodnie ze słowami badacza bogactwo znalezionych w grobie przedmiotów oraz trud włożony w pochowanie szamanki świadczą o jej wysokim statusie społecznym. Wraz z ciałem współcześni jej ludzie pochowali również zwierzęta, ponieważ w tym okresie praktyki religijne miały w większości charater animistyczny. Istotom żywym oraz martwym przedmiotom ludzie przypisywali duszę, zabraniając zabijania zwierząt totemicznych.  

     Kolejnym interesującym szczegółem znaleziska jest poza, w jakiej leżała zmarła kobieta. Jej ciało ułożone zostało w kształt półokręgu, plecy stykały się ze ścianą okrągłego grobu, a kolana rozłożonych nóg zostały podwinięte do wewnątrz, jak gdyby szamanka umarła, siedząc po turecku. Żółwie pancerze są pozostałościami stypy, podczas której wnętrzności zwierząt zostały zjedzone, a "talerze” uczestnicy pogrzebu włożyli do grobu.  

     Naukowcy uważają, że nie znaleziono dotąd podobnie przemyślanego i obfitego w przedmioty kultu grobu, co wskazuje na to, że może on być formą przejściową pomiędzy pochówkami najprostszymi a skomplikowanymi rytualnymi praktykami pogrzebowymi w okresach późniejszych. Do tej pory archeolodzy byli przekonani, że przedstawiciele kultury natufskiej nie znali struktur społecznych i żyli we wspólnotach, w ktorych każdy członek był sobie równy. Najnowsze odkrycie dowodzi jednak, że w ich społeczeństwie były jednak osoby o szczególnej pozycji. Sprawozdanie z odkrycia zostało opublikowane w magazynie PNAS.  JSL

źródło: www.huji.ac.il