Wino smakuje ludziom od dawna. Nowe znalezisko to potwierdza

Wino jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wypijanych trunków na świecie. Ale od kiedy właściwie smakuje ludziom? Właśnie znaleziono najwcześniejszy znany dowód spożywania wina w obu Amerykach.
Winorośle – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Winorośle – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Naukowcy z Cranfield University wykorzystali chromatografię gazową i spektrometrię mas do zbadania XV-wiecznej ceramiki z Portoryko. Przeanalizowano aż 40 fragmentów pochodzących z wyspy Mona, leżącej w Wielkich Antylach i uzyskano najwcześniejszy znany dowód spożywania wina w obu Amerykach. Badania opisano w czasopiśmie Archaeological and Anthropological Sciences.

Co ma wspólnego wino i słoik na oliwki?

Uczeni skupili się na zbadaniu fragmentu hiszpańskiego słoika na oliwki, który jest datowany na 1490-1520 r. n.e. Pasuje on do czasu, w którym Kolumb po raz pierwszy odnotował istnieje wyspy w swoim dzienniku w 1494 r. Słoik na oliwki, który był wówczas używany jako ogólny pojemnik na żywność i towary płynne transportowane na hiszpańskich statkach, zawierał śladowe ilości wina.

Czytaj też: Wino i wanilia, czyli jak żywiły się elity na Bliskim Wschodzie

Dr Lisa Briggs z Cranfield University mówi:

Niezależnie od tego, czy było spożywane przez Europejczyków, czy przez rdzennych mieszkańców, jest to bezpośredni dowód na import i picie europejskiego wina na maleńkiej wyspie na Karaibach wkrótce po przybyciu hiszpańskich kolonialistów.

Chociaż pierwsze pokolenia hiszpańskich kolonistów przyniosły na ten obszar europejskie tradycje konsumpcji wina, nie porzucono lokalnych tradycji gotowania. Uczeni uważają, że grillowanie było powszechne wśród społeczności Taino (rdzennych mieszkańców Karaibów) i zostało przyjęte przez pierwszych kolonistów. Na wyspach nie było wtedy dużych ssaków, więc prawdopodobnie grillowano hutie i iguany.

Fragmenty ceramiki z wyspy Mona pokazują, kiedy Amerykanie zaczęli pić wino /Fot. Lisa Briggs

Rdzenni mieszkańcy tego obszaru Karaibów gotowali ryby i mięso na węglu drzewnym na podniesionym grillu, a pochodzenie terminu “barbeque” wywodzi się od używanego przez lud Taino słowa “Barbacoa”. W ten sposób połączyły się dwie tradycje kulinarne – picie wina przyniesione przez Europejczyków oraz grillowanie praktykowane przez lud Taino. I tak zostało do dzisiaj.

Czytaj też: Oto najstarsze wino na świecie. Nie uwierzysz, ile ma lat

Dr Briggs dodaje:

Silne tradycje kulinarne ludu Taino w tworzeniu barbeque przetrwały pomimo hiszpańskiego kolonializmu i wpłynęły na żywność na całym świecie. Trwa to do dziś, ponieważ wszyscy znamy barbeque. Bardzo się cieszę, że te badania rzucają światło na dziedzictwo kulturowe tej społeczności.