Najstarszy but świata

W Armenii znaleziono najstarszy skórzany but świata – jego wiek datowany jest na około 5500 lat.

W jaskini krasowej południowo-wschodniej Armenii (a dokładnie w prowincji Wajoc Dzor) międzynarodowa grupa archeologów znalazła skórzany but z epoki chalkolitu, zwanego również epoką miedzi. Irlandzcy eksperci z University College Cork przesłali jeden fragment skóry, z której zrobiony był but, wraz z próbką materiału, który go wypełniał, do University of Oxford, a drugi fragment – do University of California w Irvine. Przeprowadzona trzykrotnie analiza radiowęglowa wykazywała za każdym razem ten sam wynik – but pochodzi z okresu 3377-3627 r. p. n. e. 

Po początkowej ocenie stanu prehistorycznego buta przypuszczaliśmy, że ma on 6-7 wieków – mówi główny autor badania Ron Pinhasi. Dopiero gdy z Oksfordu i z Irvine nadeszły wyniki badań, naukowcy uświadomili sobie wagę znaleziska. Prawy but posiada sznurówkę zrobioną prawdopodobnie z fragmentu wolej skóry o grubości około 2 mm. Obok buta znaleziono szczątki zwierząt oraz fragmenty glinianych naczyń. But ma rozmiar 37, nie wiadomo więc, czy należał do kobiety, czy też do mężczyzny. Szerokość buta wynosi od 7,6 do 10 cm, długość – 24,5 cm. Znalezisko było wypchane słomą która według archeologów, mogła, niczym dzisiejsze prawidła, utrzymywać kształt buta, lub też służyła w charakterze ocieplenia. Prawdopodobnie but należał do pary obuwia, która miała zostać schowana na zapas. Suche i zimne powietrze w jaskini umożliwiły przetrwanie tej części garderoby bez większego uszczerbku.

Najstarszymi butami w Europie przed znalezieniem 5500-letniego buta w Armenii, było obuwie, które miał na stopach Ötzi – znaleziony w Alpach 19 lat temu człowiek lodu, który zmarł około 3300 lat p.n.e. Szczegóły badania zostały opublikowane w magazynie PLoS ONE.  

 źródło: www.ucc.ie