Najszczęśliwsze kraje na świecie w 2024 roku. Zaskakująca pozycja Polski w nowym rankingu

Trudno podać jednoznaczną definicję szczęścia. Jest to słowo, które można opisać wielorako i zapewne każdy z nas zrobiłby to po swojemu. Niemniej od kilkunastu poziom szczęśliwości udaje się mierzyć naukowcom, którzy prezentują corocznie wyniki badań na łamach Światowego Raportu Szczęścia (ang. World Happiness Report). Czy rok 2024 przyniósł jakieś istotne zmiany w czołówce rankingu? Poznajmy najszczęśliwsze kraje na świecie oraz dowiedzmy się, które miejsce zajęła Polska w najnowszym zestawieniu.
Jakie są najszczęśliwsze kraje na świecie? Które miejsca zajęła Polska w najnowszym rankingu szczęścia?

Jakie są najszczęśliwsze kraje na świecie? Które miejsca zajęła Polska w najnowszym rankingu szczęścia?

Światowy Raport Szczęścia to nie tylko nazwa rokrocznie ukazującej się pracy naukowej, ale również nazwa organizacji badawczej zajmującej się przygotowaniem publikacji. Raport powstaje we współpracy z firmą Gallup, Oxford Wellbeing Reserach Centre i zespołu na rzecz Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju działającego przy ONZ.

Czytaj też: Pieniądze szczęścia nie dają? Podano konkretną kwotę zarobków, która nam je gwarantuje

Dane do raportu są zbierane w ramach globalnej ankiety Gallup World Poll. To ona stanowi bazę dla rankingów szczęścia. Respondenci z większości krajów na świecie odpowiadają tutaj na pytania dotyczące jakości ich życia. Przede wszystkim są proszeni, aby umieścili się na skali od 1 do 10 pod względem zadowolenia z własnego życia. Próby badawcze obejmują reprezentatywną grupę osób, które odpowiadały na pytania w ciągu trzech ostatnich lat.

Jednakże Światowy Raport Szczęścia to nie tylko zbiór danych o subiektywnym poczucia własnego zadowolenia z życia. Twórcy biorą pod uwagę także wiele zewnętrznych czynników, które mogą wpływać na nasze szczęście. Są to m.in. PKB danego kraju, oczekiwana długość życia, poziom wolności czy korupcji. Pierwszy raport został opublikowany w 2012 roku. W podobnym czasie ONZ przyjęło rezolucję, według której 20 marca uznaje się za Światowy Dzień Szczęścia. Przyjęło się w kolejnych latach, że najnowsze raporty są publikowane dokładnie w ten dzień.

W ostatnich latach czołową lokatę w rankingu szczęścia zajmowali Finowie. Czy w najnowszym zestawieniu coś się zmieniło?

Światowy Raport Szczęścia – co nowego w edycji 2024?

Co ciekawego możemy dowiedzieć z tegorocznej publikacji? Przede wszystkim w 2024 roku postanowiono skupić się na poczuciu szczęścia na różnych etapach życia. Badacze wyróżnili kilka kluczowych okresów w życiu człowieka (dziecięcy, młodzieńczy, młodych dorosłych, seniorów itd.). Takie spojrzenie ujawniło, że w skali globalnej młodzi ludzi są szczęśliwsi niż starsi. Nie dotyczy to jednak wszystkich kontynentów. Autorzy podają, że w Ameryce Północnej jest na odwrót – w porównaniu z poprzednimi latami poczucie szczęścia u młodych drastycznie spadło i obecnie starsze pokolenie wykazuje większe zadowolenie z życia.

W Europie Środkowo-Wschodniej (do której należy Polska) wykazano ogólny wzrost szczęścia, co prawdopodobnie ma związek z dynamicznym rozwojem gospodarek. Niemniej osoby młodsze w takich krajach jak Polska czy Czechy cechują się nieporównywalnie większym poziomem szczęścia niż osoby w trzecim wieku, które pamiętają jeszcze poprzedni ustrój polityczny. Co ciekawe, młodzi Polacy są szczęśliwi (oczywiście statystycznie) na takim samym poziomie jak młode osoby z Europy Zachodniej.

Czytaj też: Uwolnij się z pułapki siedzenia i czekania na szczęście. Metoda ChouChou

Niestety z badania dowiadujemy się również, że nie na całym świecie ludzie czują się z biegiem lat coraz lepiej. Mimo ogólnego wzrostu szczęścia w Europie Środkowej czy na Dalekim Wschodzie, to Azja Południowa, Afryka Północna i Bliski Wschód notują wyraźny spadek zadowolenia z życia.

Dlaczego tak ważne w ogóle jest obserwowanie tych trendów w skali lat i grup wiekowych? Naukowcy przekonują w swojej pracy, że wysoki poziom szczęścia wpływa na spadek liczby przypadków demencji. Z uwagi na to, że demencja wyraźnie pogarsza jakość życia, szeroko pojęty dobrostan itp., to kluczowym jest, aby dbać o dobre samopoczucia u najstarszej części populacji. Poprawa dobrostanu może być obiecującym niefarmakologicznym podejściem do zapobiegania demencji – czytamy w raporcie.

W wielu krajach na świecie obserwuje się sytuację, kiedy to najszczęśliwsi są młodzi ludzie w wieku do 24 lat

Tegoroczna publikacja wyróżnia się jeszcze jednym rozdziałem, w którym mowa o sytuacji w najludniejszym kraju na świecie – w Indiach. Powoli ten region zaczyna zmagać się ze starzeniem się społeczeństwa. Pomimo tego osoby starsze w Indiach prezentowały wysoki poziom zadowolenia z życia, co przeczy hipotezie naukowców, że pozytywny związek między wiekiem i szczęściem jest tylko w krajach o wysokich dochodach. Jak dosłownie widzimy to na przykładzie Indii, (duże) pieniądze szczęścia nie dają. Co więcej, starsze kobiety statystycznie są mniej szczęśliwe niż starsi mężczyźni. W wynikach badania zauważono również rozdział pomiędzy odpowiedziami osób z wyższych kast społecznych (które są bardziej szczęśliwe) od tych z najniższych.

Czytaj też: “Wąchaj pomarańcze”. Oto 21 sprawdzonych sposobów na szczęście

Znając zatem ogólne tendencje, jakie zarysowują się w globalnym poziomie szczęścia, łatwiej będzie nam interpretować ranking najszczęśliwszych krajów. Bardzo prosto jest powierzchownie spojrzeć na lokaty poszczególnych krajów, ale uwzględniając warunki ekonomiczne, społeczne, zdrowotne, unikniemy niepotrzebnej generalizacji i pogłębiania stereotypów. Jakie więc są najszczęśliwsze kraje na świecie?

Najszczęśliwsze kraje na świecie w 2024 roku – TOP 10

1. Finlandia – 7,741 pkt.

2. Dania – 7,583 pkt.

3. Islandia – 7,525 pkt.

4. Szwecja – 7,344 pkt.

5. Izrael – 7,341 pkt.

6. Holandia – 7,319 pkt.

7. Norwegia – 7,302 pkt.

8. Luksemburg – 7,112 pkt.

9. Szwajcaria – 7,060 pkt.

10. Australia – 7,057 pkt.

Nie dziwi nas zupełnie obecność Finlandii na pierwszym miejscu. Zwycięża ona już po raz siódmy z rzędu. Równie mało zaskakująca jest obecność wszystkich krajów nordyckich w czołowej dziesiątce. Warto zwrócić za to uwagę na lokatę Izraela, który jest w stanie wojny – w zeszłym roku kraj zajął wysokie 4. miejsce, ale teraz wylądował zaledwie o jedno oczko niżej. Mimo zaangażowania państwa w działania militarne mieszkańcy Izraela wciąż wykazują wysoki poziom satysfakcji z życia.

Wyniki Światowego Raportu Szczęścia z 2023 roku. Kolorystycznie możemy zobaczyć kraje, w których poziom zadowolenia jest wysoki (zielony) i niski (czerwony i pomarańczowy) / źródło: Mapsarecool123, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Dowiedzmy się również, które miejsce zajęła Polska w rankingu oraz jak się ma ten rezultat do pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Już teraz warto nadmienić, że pozycja naszego kraju podniosła się o 4 miejsca względem roku poprzedniego i jest ona najwyższa od kilku lat.

18. Czechy – 6,822 pkt.

19. Litwa – 6,818 pkt.

21. Słowenia – 6,743 pkt.

29. Kosowo – 6,561 pkt.

32. Rumunia – 6,491 pkt.

34. Estonia – 6,448 pkt.

35. Polska – 6,442 pkt.

37. Serbia – 6,411 pkt.

45. Słowacja – 6,257 pkt.

46. Łotwa – 6,234 pkt.

56. Węgry – 6,017 pkt.

72. Rosja – 5,785 pkt.

105. Ukraina – 4,873 pkt.

Światowy Raport Szczęścia prezentuje nie tylko kraje, w których poziom z zadowolenia jest najwyższy. Możemy również zaobserwować, w jakich regionach świata poczucie szczęścia jest niemal czymś abstrakcyjnym dla mieszkańców. Ostatnie miejsce w rankingu (ujęto w nim 143 kraje) zajmuje Afganistan. Przed nim mamy kolejno Liban, Lesotho, Sierra Leone i Demokratyczną Republikę Konga.

Czytaj też: Finlandia: beton na placach zabaw zastąpiono ściółką. Już po miesiącu poprawiła się odporność dzieci

Kolejne wydanie raportu równo za rok. Jakich wyników wtedy możemy się spodziewać? Dużo zależy od rozwoju sytuacji geopolitycznych w różnych częściach świata. Tak czy owak samo zażegnanie kryzysów zbrojnych czy poprawa jakości życia i dobrostanu są ledwie kroplą w morzu potrzeb, by uczynić cały świat szczęśliwszym.