Największy bezzębny pterozaur

Naukowcy znaleźli szczątki nieznanego do tej pory gatunku latającego dinozaura – olbrzymi bezzębny pterozaur żył 115 mln lat temu.

     Brytyjski paleontolog Mark Witton z University of Portsmouth przeprowadził analizę znalezionej czaszki i zaklasyfikował niespotykanego dotychczas dinozaura do pterozaurów. Okaz ten jest najwięszym z odkrytych latających gadów, a także jedynym przedstawicielem grupy Chaoyangopteridae – bezzębnych latających dinozaurów – znalezionym poza granicami Chin. 

     Do tej pory szczątki dinozaurów z grupy Chaoyangopteridae znaleźć było można wyłącznie na terytorium Chin, nowego dinozaura znaleziono natomiast o wiele dalej – w Brazylii. Ponieważ miejsce, w którym dokonano znaleziska, było 115 mln lat temu zalane wodą, naukowcy twierdzą, że olbrzymi pterozaur zamieszkiwał brzegi dużych jezior. Stąd też jego nazwa – Lacusovagus (wędrowiec znad jezior). Stojąc na ziemi z podniesioną głową, gad ten swoją wysokością dorównywał dorosłemu człowiekowi, a szerokość jego ramion wynosiła ponad 1 metr. Rozpiętość skrzydeł nowego pterozaura dochodziła natomiast do 5 metrów.

     Czaszka Lascovagusa ma długość 60 cm – wartość ta odpowiada całkowitej długości szkieletu znalezionych wcześniej zwierząt z grupy Chaoyangopteridae, nowy dinozaur jest więc największym przedstawicielem tej gałęzi dinozaurów. Według badaczy możliwe, że polował on na dość spore zwierzęta, skoro posiadał aż tak dużą czaszkę.

     Mark Witton cieszy się z wyników badania szkieletu, który po znalezieniu w Brazylii przez pięć lat przeleżał w piwnicy jednego z niemieckich muzeów. Według niego szkielet Lascovagusa, którego krewni zamieszkiwali odległe Chiny, jest dowodem na to, jak mało naukowcy wiedzą jeszcze o ewolucji i rozpowszechnieniu dinozaurów po świecie. JSL

źródło: www.port.ac.uk