Wiemy, gdzie rośnie najwyższe drzewo liściaste w Polsce. To prawdziwy kolos

Jeden z biologów z krakowskiego Instytutu Botaniki PAN wraz z bratem odkrył najwyższe drzewo liściaste w Polsce. To buk pospolity z okolic Dąbrówki Szczepanowskiej koło Tarnowa.
Leonardo da Vinci się pomylił

Leonardo da Vinci się pomylił

Buk pospolity (Fagus sylvatica) jest powszechnie uważany za jedno z najpiękniejszych drzew, które można spotkać w polskich lasach. Szczególnie prezentuje się jesienią, kiedy liście z zielonego zmieniają się na różne odcienie czerwonego, żółtego i pomarańczowego. Buki osiągają wiek nawet 300 lat, a ich drewno o różowawym odcieniu jest bardzo twarde i znajduje zastosowanie w architekturze, a także do produkcji mebli.

Czytaj też: To drzewo jest prawdziwym gigantem i wchodzi w skład nieznanego wcześniej gatunku

“Łowcy drzew”, czyli bracia Łukasz i Przemek Wilkowie, ostatniego dnia 2022 r. namierzyli najwyższe drzewo liściaste w Polsce. Tytuł ten przypadł bukowi pospolitemu o wysokości 48,6 m.

Najwyższe drzewo liściaste w Polsce

Poszukiwanie drzew-gigantów to pasja Łukasza i Przemka Wilków, którzy są pasjonatami przyrody. Łukasz pracuje też w Instytucie Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie, choć tam zajmuje się zupełnie innymi zagadnieniami. Po godzinach przeszukują istniejące bazy drzew, a następnie ruszają w teren w poszukiwaniu prawdziwych gigantów.

Ostatniego dnia 2022 r. bracia Wilkowie namierzyli prawdziwego leśnego giganta. Podróżując po wąwozach Pogórza Rożnowskiego, dotarli w okolice miejscowości Dąbrówka Szczepanowska (koło Tarnowa). Tam natrafili na buka pospolitego, który już “na oko” wydawał się naprawdę wysoki, ale wstępne szacunki (porywisty wiatr i zapadający zmrok) pozwoliły na określenie wysokości na ok. 48 m. Kiedy dwa tygodnie później bracia Wilkowie wrócili na miejsce z Piotrem Gachem z Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych, nie było już wątpliwości.

Najwyższe drzewo liściaste w Polsce – buk zwyczajny /Fot. Łukasz Wilk

Pomiary dokonane przy użyciu dalmierza laserowego ustaliły wysokość buka na 48,6 m. Tym samym buk z Dąbrówki Szczepanowskiej okazał się najwyższym znanym drzewem liściastym w Polsce. Co ciekawe, w obrębie swojego gatunku ustępuje tylko trzem okazom na świecie. Szacowany wiek drzewa to 150-180 lat.

Czytaj też: Znaleziono najwyższe drzewo Amazonii. Jakie są jego rozmiary?

Łukasz Wilk już wspomina o planach na przyszłość:

Największą satysfakcję daje fakt odnalezienia wyjątkowego drzewa poza terenami chronionymi i zabezpieczenia jego trwania dla kolejnych pokoleń pasjonatów we współpracy z zarządcą danego obszaru leśnego. To udało się niedawno dzięki przychylności leśników z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, w przypadku jednych z najwyższych jodeł rosnących poza obszarami chronionymi.

Łukasz Wilk ma na swoim koncie znacznie więcej innych cennych “trofeów”, m.in. 6 z 10 najwyższych drzew w Polsce (daglezji); 19 z 27 najwyższych w Polsce jodeł o wysokości ponad 50 m; najwyższy w Polsce i siódmy na świecie jesion wyniosły. Pełną listę znajdziecie tutaj.

Odkrywcy najwyższego buka w Polsce gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne okazy.