Nanowstążki na ratunek. Tak ogniwa słoneczne zyskują na wydajności

Połączone siły przedstawicieli kilku brytyjskich uniwersytetów pozwoliły na przetestowanie bardzo przydatnej koncepcji. Za jej sprawą ogniwa słoneczne znacząco zyskują na wydajności.
Nanowstążki na ratunek. Tak ogniwa słoneczne zyskują na wydajności

Chodzi o tzw. nanowstążki, które wykonuje się z fosforu i arsenu. Mają one zaledwie jeden atom grubości i wykazują się wielką przydatnością, ponieważ mowa o zadowalającej przewodności nawet w relatywnie wysokich temperaturach (choć wciąż grubo poniżej zera).

Czytaj też: Ten materiał jest tani i ekologiczny. Właśnie wykorzystano go w produkcji akumulatorów

Publikacja poświęcona temu potencjalnemu przełomowi została zaprezentowana na łamach Journal of the American Chemical Society. Jej autorzy podkreślają, iż stopy metali mogą być bardzo przydatne pod kątem kontrolowania właściwości, czego najlepszym przykładem jest zwiększenie wydajności ogniw slonecznych.

Te ostatnie, tak cenne w związku z wytwarzaniem energii pochodzącej z odnawialnego jej źródła, czyli słońca, wciąż mają spory potencjał jeśli chodzi o dalszy rozwój. Trzeba tylko znaleźć klucz do sukcesu, a nanowstążki fosforowo-arsenowe mogą takowym być.

Podwaliny dla obecnych badań stworzono już w 2019 roku, kiedy to naukowcy postanowili przetestować nanowstążki fosforowe. Wtedy jednak ich wysiłki zakończyły się fiaskiem. Fosfor słabo przewodzi prad, dlatego rezultat nie był taki, jak można byłoby oczekiwać. Eksperci się jednak nie poddali: postanowili stworzyć stop fosforu z arsenem. Następnie zanurzyli powstała mieszankę w roztworze amoniaku i litu.

Ogniwa słoneczne to tylko jedne z urządzeń, które mogłyby skorzystać na przydatności nanowstążek fosforowo-arsenowych

W takich okolicznościach powstały związki zawierające fosfor z prekursorami arsenu oraz litem. Na tym działania członków zespołu badawczego się nie skończyły: rozproszyli oni związki w rozpuszczalnikach amidowych, by później przeanalizować właściwości uzyskanego produktu.

Czytaj też: Absolutny rekord sprawności fotowoltaiki. Ta konfiguracja jest wyjątkowa w skali świata

Te okazały się bardzo przydatne, ponieważ odnotowano między innymi wysoką ruchliwość dziur, a także zadowalające przewodnictwo nawet w wysokich temperaturach. Sami zainteresowani wymieniają na przykład elektrody magazynujące energię jako miejsca potencjalnego wykorzystania tej technologii. Wśród innych zastosowań można wyszczególnić detektory bliskiej podczerwieni nowej generacji, urządzenia służące do wykonywania obliczeń kwantowych czy warstwy nośników ładunku w ogniwach słonecznych.