Miał zwalczać złe moce. Ten napierśnik może zawierać rekordowo stary zapis

Archeolodzy natrafili na pochodzący z czasów średniowiecza napierśnik, na którym widać napisy wykonane cyrylicą. 
Miał zwalczać złe moce. Ten napierśnik może zawierać rekordowo stary zapis

Zdaniem badaczy, artefakt, który trafił w ich ręce ma około 1100 lat. Poszukiwania prowadzono na terenie Bułgarii, gdzie znajdują się pozostałości twierdzy zlokalizowanej w pobliżu granicy z Grecją. 

Czytaj też: Słynna duma imperium pod wodą. Latarnia na Faros upadła, choć była wizytówką tej metropolii

Inskrypcja umieszczona na powierzchni napierśnika miała chronić jego posiadacza przed złymi mocami oraz różnego rodzaju problemami. Napisy wspominają o dwóch mężczyznach, znanych jako Pavel i Dimitar. Wydaje się, iż ten drugi znajdował się w garnizonie i był krewnym Pavla.

Znalezisko sięga okresu rządów Symeona I Wielkiego, będącego władcą Bułgarii w latach 893-927. Gdy sprawował on władzę, Bułgarom udało się odnieść szereg zwycięstw, między innymi nad Bizantyńczykami, Madziarami i Serbami. Poza kwestiami militarnymi doszło także do istotnych zmian w innych sferach. Dość powiedzieć, że rządy Symeona I Wielkiego utożsamia się ze złotym wiekiem kultury bułgarskiej. Jego kraj obejmował w pewnym momencie naprawdę pokaźny obszar, rozciągając się między Morzem Adriatyckim, Egejskim i Czarnym.

Inskrypcja wykonana cyrylicą została umieszczona na napierśniku. Napis pochodzi z pierwszej połowy X wieku

Cyrylica zaczęła być wykorzystywana w czasach średniowiecza, a analizy tego, jak zapisano litery oraz umiejscowiono inskrypcję, doprowadziły badaczy do wniosku, jakoby napis znalazł się w twierdzy w okresie od 916 do 927 roku. Napierśnik mógł tam trafić wraz z przedstawicielami garnizonu wojskowego. Jeśli proponowane ramy czasowe się potwierdzą, to może to być najstarszy zapis wykonany cyrylicą.

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli starożytny paragon, który wyglądem z pewnością nie przypomina tych współczesnych 

Dotychczasowy rekordzista pochodził z 921 roku, dlatego może się okazać, iż archeolodzy natrafili na przykład o pięć lat starszy. Za twórców cyrylicy uznaje się uczniów Cyryla i Metodego, czyli bizantyjskich misjonarzy, prowadzących działania chrystianizacyjne na terenach zamieszkiwanych przez Słowian. Jeśli wierzyć zapowiedziom Ivailo Kaneva, który kierował dotychczasowymi badaniami za jakiś czas powinien ukazać się szczegółowy opis dokonanego znaleziska oraz twierdzy, w której znajdował się napierśnik. Z tego względu możemy spodziewać się jeszcze kilku kluczowych informacji w tej sprawie.