Nastolatek stworzył system poprawiający jakość powietrza w samolotach

System opracowany przez Raymonda Wanga zwiększa ilość świeżego powietrza w samolocie o ponad 190% oraz zmniejsza stężenie patogennych substancji niemal 55-krotnie. Nowy system jest łatwy w montażu oraz ekonomiczny. Za ten projekt zdolny licealista otrzymał nagrodę im. Gordona E. Moore’a – naukowca, jednego ze współzałożycieli firmy Intel.

17-letni Raymond Wang z Kanady zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Intel International Science and Engineering Fair, za opracowanie nowego systemu filtracji na pokładach samolotów, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zminimalizuje ryzyka przenoszenia zarazków.

Szesnastoletnia Nicole Ticea otrzymała z kolei jedną z dwóch nagród Intel Foundation Young Scientist Award w wysokości 50 000 dolarów. Młoda Kanadyjka przedstawiła projekt urządzenia do przeprowadzania testów na obecność wirusa HIV. Może być ono stosowane w najuboższych regionach świata, gdzie odsetek zakażeń jest bardzo wysoki. Koszt produkcji jednorazowego, niewymagającego zasilania urządzenia, które w ciągu godziny dostarczy wyników testu na obecność HIV, nie przekroczy 5 dolarów. Laureatka już założyła własną firmę, która niedawno otrzymała dotację w wysokości 100 000 dolarów na rzecz dalszego rozwoju opatentowanej przez nią technologii.

Czytaj więcej: Naukolatki: młodzi odkrywcy podbijają świat nauki

Drugim laureatem Intel Foundation Young Scientist Award został Amerykanin Karan Jerath. Osiemnastolatek również otrzymał nagrodę w wysokości 50 000 dolarów. Ma ona zostać przeznaczona na rzecz dalszego rozwoju i testowania urządzenia służącego do niwelowania wycieków ropy naftowej spowodowanych wybuchami na platformach wiertniczych. Jareth opracował projekt konstrukcji, która pozwoli oddzielić gaz ziemny i ropę naftową od wód oceanu. Konstrukcja zadziała na różnych głębokościach, przy wszelkich rozmiarach rur i proporcjach rozdzielanych substancji.

Polskie projekty na Intel ISEF

W tegorocznym finale konkursu Intel ISEF Polskę reprezentowali Dalia Gala z Kielc, Magda Barańska ze Strykowa oraz Krzysztof Eder z Poznania. Polakom nie udało się wygrać żadnej nagrody.

Dalia Gala zbadała interakcję zachodzącą między białkami, z których jedno może odpowiadać za ochronę komórek mózgowych przed degeneracją powodowaną wolnymi rodnikami. Ta nowo odkryta zależność może przyczynić się do opracowania metody leczenia schorzeń mózgu, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Projekt zaprezentowany w Pittsburghu przez Magdę Barańską dotyczył klinicznego znaczenia duplikacji krótkiego ramienia chromosomu szesnastego. Celem tego projektu naukowego jest usprawnienie diagnostyki rzadko spotykanych mutacji. Badania Magdy mogą przyczynić się do uratowania najmłodszych pacjentów.

Z kolei Krzysztof Eder poszukiwał nowych metod leczenia nowotworów. Wykorzystał modelowanie matematyczne, aby ocenić skuteczność antynowotworową niestosowanych dotąd związków, które jednocześnie mogłyby okazać się mniej toksyczne dla organizmu pacjenta.

Czytaj więcej: 5 wynalazków, które wkrótce zmienią świat

Ciekawość dla wspólnego dobra

„Potrzebujemy uczniów z różnych środowisk, by stawić czoła globalnym wyzwaniom i mieć realny wpływ na rozwój technologii oraz nauk technicznych i matematycznych” – mówi Wendy Hawkins, dyrektor wykonawczy Intel Foundation. „Mamy nadzieję, że zwycięzcy staną się inspiracją dla innych młodych ludzi oraz zainspirują ich do realizacji własnych pomysłów. Liczymy, że wykorzystają swoją ciekawość świata oraz kreatywność, by przysłużyć się wspólnemu dobru” – dodaje Hawkins.

W tegorocznych targach Intel ISEF wzięło udział około 1 700 młodych naukowców wyłonionych w 422 lokalnych konkursach w 75 krajach z całego świata. Oprócz nagród głównych przyznano również około 600 wyróżnień za innowacyjne badania oraz wybrano laureatów każdej z dwudziestu kategorii, którzy otrzymali nagrody w wysokości 5 000 dolarów. Intel Foundation przekazała również po 1 000 dolarów dotacji dla szkoły każdego ze zwycięzców oraz dla organizatorów targów regionalnych, w których brali oni udział.

W czasie Intel ISEF nagradzani są najbardziej obiecujący młodzi naukowcy, wynalazcy oraz konstruktorzy. Finaliści wybierani są podczas imprez partnerskich, które odbywają się w krajach całego świata. Projekty na tym etapie oceniane są przez blisko 1 000 specjalistów z różnych dziedzin naukowych.