NATO zasiliło budżet niemieckiej firmy. Wszystko w imię nowoczesnego sprzętu wojskowego

Nowoczesne technologie otworzyły drogę do rewolucjonizowania sprzętu wojskowego, czego świetnym przykładem są roboty. Roboty, których możliwie największą liczbę na służbie wojskowej NATO pragnie równie mocno, jak Rosja, Chiny, Izrael czy USA.
NATO zasiliło budżet niemieckiej firmy. Wszystko w imię nowoczesnego sprzętu wojskowego

NATO finansuje niemiecki startup ARX Robotics na potrzeby autonomicznych robotów wojennych

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) przyznała właśnie finansowanie niemieckiemu startupowi ARX Robotics na tylko i wyłącznie sam rozwój robotów naziemnych przeznaczonych do użytku wojskowego. Finansowanie w wysokości 9 milionów euro, zapewnione przez Fundusz Innowacyjny NATO (NIF), jest częścią szerszej inicjatywy o wartości 1 miliarda euro, która ma wspierać startupy tworzące zaawansowane technologie dla obronności i bezpieczeństwa. Ta inwestycja jest drugim znaczącym publicznym zaangażowaniem NIF od jego powstania, bo dopiero niedawno jako pierwszą firmę wsparła brytyjską iCOMAT, która rozwija ultralekkie kompozyty dla różnych sektorów.

Czytaj też: Legenda trafia na śmietnik historii. Rosja wycofuje samoloty, bo nie umie ich naprawić

ARX Robotics to świeżynka na rynku. Została założona w 2022 roku przez Marca Wietfelda i innych weteranów niemieckiej armii i specjalizuje się w tworzeniu autonomicznych bezzałogowych pojazdów naziemnych (UGV). Te roboty, które przypominają małe czołgi, są zaprojektowane do wykonywania różnych ról wspierających, bo rozminowywania, ewakuacji medycznej, transportu dronów oraz ćwiczeń celowania. Nie są więc uzbrojone, przez co nie angażuje się ich bezpośrednio w walki, ale umówmy się – dziś dołożenie do drona zdalnie sterowanej wieżyczki z działkiem, to nic trudnego.

Aktualnie najważniejszym dziełem ARX Robotics jest seria dronów GEREON, które są zdolne do przewożenia do 500 kg ładunku. Te roboty są modułowe i wykorzystują komponenty dostępne na rynku, co zapewnia im opłacalność (od 30000 do 150000 euro za egzemplarz) i łatwość konserwacji. Ich modułowa konstrukcja pozwala na szybkie zmiany konfiguracji na polu bitwy, umożliwiając im dostosowywanie się do różnych potrzeb misji w ciągu kilku minut. Poza tym są wyposażone w zaawansowane oprogramowanie z dodatkiem sztucznej inteligencji, dzięki czemu mogą m.in. działać autonomicznie lub być zdalnie sterowane, zapewniając tym samym dużą elastyczność w różnych scenariuszach operacyjnych.

Czytaj też: Energetyczna rewolucja… ale czy na pewno? Krytyczne spojrzenie na prąd z SMR

Do tej pory firma ARX Robotics opracowała 12 dronów-robotów, które przeszły rygorystyczne testy przeprowadzane przez siły zbrojne Ukrainy, Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Węgier. Ten proces podkreślił solidność i niezawodność robotów, przygotowując je do potencjalnego wdrożenia w różnorodnych i wymagających warunkach. Aktualnie ARX Robotics zobowiązuje się do przyczynienia się do europejskiej suwerenności technologicznej poprzez zwiększenie produkcji swoich systemów. Firma dąży do tworzenia systemów definiowanych przez oprogramowanie i opracowywanie adaptacyjnego sprzętu, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na solidne i autonomiczne systemy bezzałogowe.

Czytaj też: Dobrze, że Wielka Brytania jest w NATO. Ich nowa broń będzie rewolucyjna

Przedstawiciele ARX Robotics podkreślają, że tego typu autonomiczne roboty są konieczne do tego, aby znacznie zwiększyć zdolności sił zbrojnych, a do tego muszą być łatwo produkowane w sposób zdecentralizowany i wdrażane w dużych ilościach, aby były w pełni skuteczne. Z kolei Chris O’Connor z NIF wyraził zaufanie do zdolności firmy co do zwiększenia produkcji w całej Europie oraz pochwalił ją za opracowanie opłacalnego, modułowego systemu naziemnego, który jest łatwo skalowalny do masowej produkcji i wdrażania, a do tego wykazuje zastosowania wykraczające poza te wojskowe. Finalnie tego typu roboty mają znacząco zwiększyć bezpieczeństwo, efektywność i zdolności operacyjne, rozpoczynając nową erę w technologii wojskowej.