Naukowcy odkryli geny, które zwiększają ryzyko samobójstwa

Największe dotąd badania wskazują, że ryzyko samobójstwa zwiększają zupełnie nieoczekiwane geny. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, część z nich nie ma związku z ryzykiem zapadnięcia na depresję, chociaż ta czasem prowadzi chorych do targnięcia się na własne życie.
Terapia elektrowstrząsowa dobrą alternatywą do leczenia depresji

Terapia elektrowstrząsowa dobrą alternatywą do leczenia depresji

Przyczyną prób samobójczych bywa depresja. Nie jest jednak tak, że każda osoba w depresji miewa samobójcze myśli. I nie każda osoba, które takie myśli ma, podejmuje takowe próby. Według rozmaitych badań naukowych objawów depresji nie ma od 13 do nawet 41 proc. samobójców.

Wniknąć w to postanowili naukowcy z International Suicide Genetics Consortium, które zrzesza 260 badaczy z ponad 20 różnych krajów. Przeprowadzili oni największą do tej pory analizę genów pod kątem wariantów zwiększających ryzyko samobójstwa. W tym celu przeanalizowali DNA ponad pół miliona osób, z których 30 tysięcy miało za sobą taką próbę

Z badań wynika, że część genów odpowiedzialnych za ryzyko chorób psychicznych – zwłaszcza depresji i choroby dwubiegunowej – oraz za podjęcie próby samobójczej jest wspólna. Część jednak jest zupełnie odmienna.  

Geny zwiększające ryzyko samobójstwa są bardzo różnorodne 

Na chromosomie 7. badacze znaleźli jeden z genów, którego wariant znacząco zwiększa ryzyko samobójczej próby. Badacze potwierdzili to odkrycie dodatkowymi analizami DNA na osobnej grupie badanych. Jednak okazuje się, że nie jest to jedyny gen, który takie ryzyko potęguje

Z analiz DNA wynika, że zwiększają je inne, bardzo różnorodne geny. Na przykład te wpływające na uzależnienie od palenia czy podejmowanie ryzykownych zachowań. Są wśród nich także geny związane z odczuwaniem bólu, zaburzeniami snu, a nawet ogólnym złym stanem zdrowia.

Geny robią swoje, nawet jeśli człowiek nie chorował 

Nie zmienia to faktu, że depresja pozostaje czynnikiem ryzyka prowadzącym chorych do targnięcia się na własne życie. Na dodatek z poprzednio przeprowadzonych badań wynika, że geny zwiększające ryzyko zapadnięcia na depresję wiążą się także z większym ryzykiem samobójczej próby, nawet jeśli dana osoba nigdy na depresję nie chorowała.

Z wcześniejszych badań wynika też, że u osób niechorujących na depresję pojawiają się inne poważne schorzenia: od schizofrenii po zaburzenia osobowości. Nie jest zatem wykluczone, że skłonności samobójcze są odrębną chorobą, która współistnieje z innymi schorzeniami tylko u niektórych osób. Na to zdają się wskazywać badania dr Dale Hesdorffer z Columbia University.

Najnowsze badania genetyczne, jak komentują ich autorzy, są bardzo ważne dla zrozumienia mechanizmów depresji oraz samobójczych myśli i zachowań. Analiza genów może pomóc rozpoznać ich biologiczne podłoże. To z kolei pozwoli opracować lepsze metody zapobiegania chorobie

Specjaliści podkreślają, że samobójstwo jest jak choroba wieńcowa – im więcej zrozumiemy, tym lepiej będziemy w stanie zapobiegać problemom. W kwietniu tego roku badacze donosili, że udało się opracować pierwszy test, który pomaga przewidzieć ryzyko rozwoju depresji i choroby dwubiegunowej na podstawie badania krwi. Wykorzystuje do tego RNA. 

Depresję można wyleczyć. Jeśli potrzebujesz pomocy w kryzysie – zadzwoń 

Jeśli masz myśli samobójcze lub potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod numer kryzysowy: 

116 111 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny codziennie całą dobę) 

116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych (czynny codziennie od 14 do 22) 

Więcej innych numerów i adresów znajdziesz na stronie www.samobójstwo.pl.

Możesz też skorzystać ze strony „Życie jest warte rozmowy”.

Źródła: EurekAlert