Naukowcy potwierdzają: Gry planszowe kluczem do rozwoju mózgu

Bycie mądrym się opłaca. Dlatego warto postawić na czynności, które działając na określone obszary mózgu, umożliwiają jego rozwój. Okazuje się, że na nasz umysł ogromny wpływ mają gry planszowe.
Naukowcy potwierdzają: Gry planszowe kluczem do rozwoju mózgu

Na siłownię idziemy z zamiarem ćwiczenia mięśni – po treningu stajemy się silniejsi, sprawniejsi i wytrzymalsi. Siła nie jest jednak jedynym, czego potrzebujemy w życiu. W wielu sytuacjach zdecydowanie bardziej potrzebna jest inteligencja. Regularne stymulowanie i pobudzanie mózgu może pozytywnie wpłynąć na intelekt. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób można ćwiczyć mózg?

 

Gry planszowe a rozwój mózgu

Okazuje się, że jest to prostsze niż mogłoby się wydawać – takiego przynajmniej zdania są naukowcy. Japońscy uczeni stwierdzili, że systematyczne rozgrywki w gry planszowe rozwijają umysł. W przeprowadzonym przez nich doświadczeniu wzięli udział pasjonaci gier planszowych oraz amatorzy. Obu grupom pokazano gry planszowe i poproszono o wykonanie najlepszego ruchu. W przeciwieństwie do amatorów u doświadczonych graczy doszło do aktywacji części mózgu odpowiedzialnej między innymi za zapamiętywanie. Wykazano, że regularne granie to nie tylko rozrywka, dzięki której można oderwać się od codzienności, ale również swoista „siłownia” dla mózgu. Na szybkość myślenia, zdolności taktyczne i kreatywność mają wpływ m.in. gry quizowe.

Co ważne, rozrywka, którą zapewniają gry planszowe, może okazać się owocna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W przypadku najmłodszych gry planszowe to jeden ze sposób na wykorzystanie plastyczności mózgu, utworzenie nowych połączeń neuronalnych oraz ćwiczenie taktycznego myślenia i kreatywności. U dorosłych gry spowolniają proces obumierania komórek mózgowych.

 

W co grać, aby być mądrzejszym?

Prawdziwym aerobikiem dla głowy są gry, które angażują do myślenia strategicznego, planowania i przewidywania. Jeszcze lepiej, gdy wymagają od graczy mniej lub bardziej specjalistycznej wiedzy.

Wszystkie te cechy posiadają gry quizowe z serii iKNOW. Są one adresowane zarówno do tych, którzy lubią chwalić się swoją wiedzą jak i do tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć, dobrze się przy tym bawiąc. Podstawowa wersja gry iKNOW wyróżnia się skandynawskim wzornictwem, co nie jest bez znaczenia, gdy ma się ona stać się prezentem. Jest przeznaczona dla graczy powyżej 15. roku życia i ma bardzo proste zasady. Proste nie znaczy jednak w tym przypadku banalne. Dzięki oryginalnym rozwiązaniom osoby o nieco mniejszej wiedzy, dzięki odpowiedniej taktyce mogą nie tylko swoje braki ukryć, ale i pokonać „mądrzejszych” współgraczy. Pytania w tej grze bywają trudne, co z całą pewnością nie przeszkadza. Źródłem dobrej zabawy jest również obstawianie poziomu wiedzy współgraczy.

Istnieje także dziecięca wersja – iKNOW Junior – adresowana dla najmłodszych (5–9 lat). Grę stworzono w – szczycącej się najwyższym na świecie poziomem szkolnictwa – Finlandii! Nie tyle sprawdza ona wiedzę dziecka, co doskonali umiejętność twórczego myślenia i współpracy. Zawiera pytania i zadania z 20 różnych kategorii, a dołączona książeczka stanowi źródło cennych wskazówek pedagogicznych dla rodziców. Najważniejszym chyba jest jednak to, że gra w umiejętny sposób dopinguje do zdobywania wiedzy, a nie zniechęca do tego, jak bywa czasem nawet w przypadku szkoły.

 

W rodzinie siła i mądrość

Gry iKNOW to nie tylko pomysł na wieczór z przyjaciółmi, czy czas spędzony z najmłodszymi. To także sposób na miłe spędzenie czasu w gronie rodziny. iKNOW edycja rodzinna wyrównuje (co jest ewenementem wśród gier quizowych) szanse starszych i młodszych (od 12 lat). Każdy z graczy, gdy przychodzi jego kolej, może wybrać jedną spośród czterech kategorii pytań: rozrywki, sportu, nauki i przyrody oraz od 2000 roku. Także i tutaj sukces nie zależy wyłącznie od zasobu posiadanej wiedzy. Zwycięstwo odnieść można również dzięki umiejętności trafnego ocenienia, czy rozgrywający zna odpowiedź, czy nie. Aby wygrać, warto też korzystać z możliwości przechytrzania, czyli odpowiadania na nie swoje pytania.

Regularne stymulowanie mózgu pozwala na jego rozwój, co może zaowocować wypracowaniem zdolności użytecznych w życiu codziennym. Dlatego warto co jakiś czas oddawać się przyjemności, jaką jest granie w planszówki.