Pijesz wodę, będziesz zdrowszy. Właściwe nawodnienie jest kluczowe dla naszego organizmu

Właściwe nawodnienie wydłuża życie. Najnowsze badania wskazują, że woda obniża ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. serca i płuc. Ale ile właściwie szklanek dziennie trzeba wypić?
Właściwe nawodnienie jest kluczowe dla naszego organizmu /Fot. Pixabay

Właściwe nawodnienie jest kluczowe dla naszego organizmu /Fot. Pixabay

Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), amerykańskiej instytucji rządowej zajmujące się badaniami medycznymi i związanymi ze zdrowiem, wykazali, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorośli, którzy piją odpowiednie ilości wody dziennie, są mniej narażeni na choroby przewlekłe, m.in. serca i płuc – szczegóły opublikowano w czasopiśmie eBioMedicine.

Nawodnienie jest kluczowe

Uczeni wykorzystali dane zdrowotne pochodzące od 11 255 dorosłych przez okres 30 lat. Skupili się na przeanalizowaniu związku między poziomem sodu w surowicy (wzrasta, gdy spada spożycie płynów) a różnymi wskaźnikami zdrowia. Okazało się, że osoby z poziomem sodu na wyższym końcu normalnego zakresu były bardziej narażone na rozwój przewlekłych schorzeń i wykazali oznaki zaawansowanego biologicznego starzenia niż ci z odpowiednim poziomem tego składnika mineralnego.

Czytaj też: Fioletowe pomidory trafiają na rynek! Tego wpływu na nasze zdrowie nie sposób nie docenić

Dr Natalia Dmitrieva z NIH mówi:

Wyniki sugerują, że właściwe nawodnienie może spowolnić starzenie się i przedłużyć życie wolne od chorób.

Nowe badanie jest kontynuacją pracy opublikowanej w marcu 2022 r., w której stwierdzono związek między wyższymi zakresami normalnego poziomu sodu w surowicy a zwiększonym ryzykiem niewydolności serca.

Uczeni ocenili, jak poziom sodu w surowicy skorelowany jest z biologicznym starzeniem się, które oceniono za pomocą 15 markerów zdrowotnych. Mowa m.in. o czynnikach takich, jak skurczowe ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi, które zapewniały wgląd w to, jak dobrze funkcjonował układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, metaboliczny, nerkowy i odpornościowy każdej osoby. Dostosowali również czynniki, takie jak wiek, rasa, płeć biologiczna, status palenia i nadciśnienie.

Woda jest kluczowa dla odpowiedniego starzenia organizmu

Dorośli z wyższym poziomem sodu w surowicy (z normalnym zakresem w przedziale 135-146 mEq/l) częściej wykazywali oznaki szybszego biologicznego starzenia. Dorośli z poziomem sodu w surowicy powyżej 142 mEq/l mieli o 10-15 proc. większe szanse na bycie biologicznie starszymi niż ich wiek chronologiczny w porównaniu z zakresem 137-142 mEq/l, podczas gdy poziom powyżej 144 mEq/l korelował z 50-procentowym wzrostem. Poziomy 144,5-146 mEq/l były związane z 21-procentowym zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci w porównaniu z zakresami pomiędzy 137-142 mEq/l.

Podobnie, dorośli z poziomem sodu w surowicy powyżej 142 mEq/l mieli do 64 proc. zwiększone ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak niewydolność serca, udar, migotanie przedsionków i choroba tętnic obwodowych, a także przewlekła choroba płuc, cukrzyca i demencja. I odwrotnie, dorośli z poziomem sodu w surowicy pomiędzy 138-140 mEq/l mieli najniższe ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Czytaj też: Jak smakuje ciężka woda? Naukowcy: jest słodka

Warto jednak zaznaczyć, że przeprowadzone badania nie dowodzą efektu przyczynowego. Odpowiednie nawodnienie jest jednak kluczowe dla właściwej kondycji organizmu.

Dr Natalia Dmitrieva podsumowuje:

Na poziomie globalnym może to mieć duży wpływ. Zmniejszona zawartość wody w organizmie jest najczęstszym czynnikiem, który zwiększa stężenie sodu w surowicy, dlatego wyniki sugerują, że pozostawanie dobrze nawodnionym może spowolnić proces starzenia się i zapobiec lub opóźnić przewlekłe choroby.