Takie niecodzienne odkrycie miało miejsce w jaskini Scladina, gdzie naukowcy natknęli się na przedmioty wykonane z kości lwa jaskiniowego. Ten wymarły już gatunek mógł osiągać nawet ponad 300 kilogramów wagi i zamieszkiwał również tereny naszego kraju. Stanowił ogromne zagrożenie dla prehistorycznych człowiekowatych, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę gabaryty tego drapieżnika.
Czytaj też: Archeolodzy odnaleźli grobowiec pierwszego władcy Majów. Historia jak z filmu stała się faktem
Ale nasi przodkowie najwyraźniej byli w stanie zabijać lwy jaskiniowe lub przynajmniej wykorzystywać ich kości do własnych celów. W tym przypadku mówimy o użyciu ich na potrzeby produkcji narzędzi o imponująco szerokim przeznaczeniu. Wielofunkcyjność tych przedmiotów sprawia, że można je porównać do obecnie produkowanych szwajcarskich scyzoryków.
Z punktu widzenia historii istotny pozostaje natomiast inny fakt: neandertalczycy bez wątpienia byli zdolni do podejmowania zaawansowanych działań, wymagających odpowiednio wysokiego stopnia inteligencji. To kolejne tego rodzaju dowody, wskazujące na imponujące zdolności intelektualne przedstawicieli tego gatunku. I choć wciąż nie wiadomo, co doprowadziło do jego wyginięcia, to znaleziska takie jak z jaskini Scladina pozwalają uzyskać nieco rozeznania w temacie.
Neandertalczycy wykorzystywali kości lwów jaskiniowych do produkcji narzędzi, które można było stosować na wiele sposobów. Dowodów w tej sprawie dostarczyły poszukiwania prowadzone w jaskini Scladina na terenie Belgii
Naukowcy wyróżniają około 120 różnych warstw występujących na terenie tej jaskini. Ich istnienie przekłada się na około 400 000 lat historii zamieszkania tego obiektu. Artefakty kluczowe dla tej sprawy spoczywały na głębokości odpowiadającej pochodzeniu sprzed około 130 000 lat. Właśnie tam archeolodzy odnaleźli różnego rodzaju narzędzia. Szczególnie zaskakujące mogły być kości niedźwiedzia i lwa jaskiniowego.
Czytaj też: W Polsce znajdują się piramidy sprzed tysięcy lat. Sensacja w naszym kraju!
Cztery narzędzia objęte ekspertyzami okazały się wykonane z tej samej piszczeli lwa jaskiniowego. Dwa z nich zostały idealnie dopasowane, dlatego z pewnością nie chodzi o dzieło przypadku, lecz owoc celowej obróbki. Kości były nie tylko odpowiednio kształtowane, ale również polerowane. Wielofunkcyjna natura tych przedmiotów stanowi jedną część medalu: druga odnosi się do zdolności neandertalczyków do potencjalnych polowań na lwy jaskiniowe. Szczegółowe ustalenia w tej sprawie trafiły na łamy Scientific Reports.