W Polsce znajdują się piramidy sprzed tysięcy lat. Sensacja w naszym kraju!

Niebywałe informacje spływają z okolic Leszna, gdzie w ostatnim czasie doszło do odkrycia na miarę XXI wieku. Działający tam archeolodzy odnaleźli struktury o piramidalnym kształcie, których datowanie może sięgać nawet 5500 lat wstecz.
fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

O co dokładnie chodzi? O megalityczne grobowce, które eksperci powiązali z przedstawicielami kultury pucharów lejkowatych. Prowadzone wykopaliska odbywały się na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, a ich efekty przyniosły wieści na temat kolejnych tego typu obiektów zlokalizowanych w Wielkopolsce.

Czytaj też: Odzyskali słynną latarnię morską Aleksandra Wielkiego. Była obiektem legendy

Jak wynika z informacji przekazanych przez portal Nauka w Polsce, uczestnicy ekspedycji natknęli się na nasypy ziemne w miejscowości Wyskoć. Taka sztuka udała im się dzięki wykorzystaniu teledetekcyjnej analizy krajobrazu. Za zorganizowaną ekspedycją stali członkowie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a przedsięwzięciem kierowali naukowcy z Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Już na pierwszy rzut oka naukowcy mieli świadomość, że chodzi o budowle o wyjątkowo imponującym wieku. Takie przypuszczenia potwierdziły się w toku dalszych ekspertyz. Ostatecznie archeolodzy ogłosili, że dwa odnalezione obiekty to długie grobowce ziemne utworzone około 5500 lat temu. Ich twórcami byli ludzie związani z kulturą pucharów lejkowatych.

Piramidy w postaci neolitycznych grobowców znalezione w Wielkopolsce mają około 5500 lat

Neolityczne struktury zostały znalezione w naszym kraju już nie pierwszy raz, a ich obecność okazuje się szczególnie charakterystyczna dla IV tysiąclecia p.n.e. Te tzw. polskie piramidy wzbudzają ogromne zainteresowanie, choć oczywiście ich rozmiary nie są równie imponujące, jak w przypadku egipskich budowli. W przypadku nowych odkryć mówimy o nasypach ziemnych o długości od kilkudziesięciu do prawie dwustu metrów.

Ich budowniczowie działali na planie silne wydłużonego trójkąta o podstawie mającej kilkanaście metrów szerokości. Całość miała natomiast mniej więcej 4 metry wysokości w najwyższym punkcie. Na przedzie ustawiono szczególnie masywne skały, ważące nawet kilka ton. Układano je pionowo i stabilizowano bądź podwyższano z wykorzystaniem mniejszych fragmentów. 

Czytaj też: Wielkie odkrycie w Peru. Odnaleźli miasto sprzed niemal 4000 lat

O ile czoło takiej budowli ustawiano w kierunku wschodnim, tak jego przeciwległa część miała ustawienie zachodnie. Jak relacjonują autorzy badań w tej sprawie, wraz z upływem czasu doszło do pewnych zmian w powstałych strukturach, dlatego współcześnie z pewnością nie widzimy wszystkich fragmentów dawniej tworzących te grobowce. Wstępne ustalenia wskazują na istnienie pięciu potencjalnych neolitycznych obiektów, choć dotychczas udało się zidentyfikować dwa.

Według ekspertów grobowce związane z badaną kulturą niemal na pewno były przeznaczone dla wysoko postawionych osób, takich jak przywódcy czy duchowni. Zwykle umieszczano tam zmarłych pojedynczo, układając ich w pozycji wyprostowanej na wznak z nogami skierowanymi w stronę czoła megalitu. Poza tym istotną rolę odgrywały przedmioty grobowce, które są spotykane w wielu różnych kulturach całego świata.