Neandertalczycy znacząco nas wyprzedzali. Zaskakujące ustalenia na temat wymarłego gatunku

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się dowody na to, że neandertalczycy byli całkiem inteligentni i nie ustępowali pod tym względem przedstawicielom naszego gatunku. Ostatnie badania rzucają nowe światło na tę kwestię.
Neandertalczycy znacząco nas wyprzedzali. Zaskakujące ustalenia na temat wymarłego gatunku

Autorzy tych analiz, jak piszą na łamach PLOS ONE, wzięli pod uwagę okoliczności, w jakich neandertalczycy przygotowywali pożywienie. Okazuje się, że używanie przez nich ognia w celu obróbki żywności miało miejsce na tysiące lat przed tym, jak podobnej sztuki dokonali nasi przodkowie zaliczani do gatunku Homo sapiens

Czytaj też: Miniaturowe trumny zadziwiają historyków. Znaleziono je w miejscu powiązanym z królem Arturem

Dowody w tej sprawie gromadzono za sprawą trwających ponad 20 lat wykopalisk. W ich toku naukowcy natknęli się na poszlaki sugerujące, iż neandertalczycy nie tylko opanowali ogień, ale również używali go do w celu obróbki żywności. Oczywiście tego typu rewelacje nie muszą być wyjątkowym zaskoczeniem, jeśli wiemy o dotychczasowych ustaleniach na temat neandertalczyków. Posiadali oni bowiem zdolność do abstrakcyjnego myślenia, tworzyli sztukę i stosowali rozbudowaną dietę. Pod względem kulinarnym byli najwyraźniej na równie wysokim poziomie, co nasz gatunek – i to tysiące lat wcześniej.

Neandertalczycy mogli opanować ogień i wykorzystywać go do obróbki żywności na tysiące lat przed tym, jak dokonali tego przedstawiciele naszego gatunku

Obszarem zainteresowania archeologów było stanowisko archeologiczne Gruta de Oliveira. Znajduje się ono w Portugalii, a w okresie od 1989 do 2012 roku prowadzono tam wykopaliska. W ich toku naukowcy dotarli do warstw pochodzących sprzed około 120 000 lat. Te najnowsze liczyły natomiast około 40 000 lat. Neandertalczycy mogli zamieszkiwać ten obszar w okresie od 70 000 do 100 000 lat temu.

Czytaj też: Majowie byli astronomicznymi geniuszami. Potwierdzają to dawne dokumenty

Nie powinno dziwić, że uczestnicy ekspedycji skupili się na dowodach w postaci resztek palenisk, spalonych kości oraz popiołu. To dość jednoznaczna oznaka tego, że mieszkańcy Gruta de Oliveira korzystali z ognia do obróbki żywności. W paleniskach znaleziono szczątki kóz, jeleni, koni, turów, nosorożców i żółwi. Ta różnorodna dieta musiała więc być opata na mięsie. I choć nie jest jasne, w jakich okolicznościach wzniecali ogień, to biorąc pod uwagę zgromadzone do tej pory dowody wydaje się, że neandertalczycy niespecjalnie różnili się pod względem intelektualnym od przedstawicieli naszego gatunku.