Niebieskie światło szczególnie niebezpieczne dla tej grupy wiekowej. Efekty są oczywiste

Nowe badania potwierdziły, że ekspozycja na niebieskie światło powoduje poważne uszkodzenia w organizmie – rosną one wraz z wiekiem.
Szkodliwy wpływ niebieskiego światła na nasz organizm rośnie wraz z wiekiem /Fot. Pixabay

Szkodliwy wpływ niebieskiego światła na nasz organizm rośnie wraz z wiekiem /Fot. Pixabay

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, wraz z wiekiem rośnie szkodliwość ekspozycji na niebieskie światło. Nadużywanie smartfonów, komputerów i oświetlenia domowego może się negatywnie odbijać na naszym zdrowiu.

Czytaj też: Drzewa i ludzie mają zaskakująco dużo wspólnego. Przeszkadza im światło

Zespół kierowany przez prof. Jagę Giebultowicz z OSU College of Science, specjalizujący się w zegarach biologicznych, badał przeżywalność muszek owocowych (Drosophila melanogaster) hodowanych w ciemności, a następnie przenoszonych do środowiska wypełnionego światłem niebieskim. Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy istnieje związek między wpływem niebieskiego światła na organizm owada a wiekiem. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Partner Journals Aging.

Niebieskie światło coraz groźniejsze wraz z wiekiem

Drosophila melanogaster jest użytecznym organizmem modelowym, ponieważ dzieli mechanizmy komórkowe i rozwojowe z ludźmi. Już wcześniejsze prace prof. Giebultowicz wykazały, że nadmierna ekspozycja na światło niebieskie wpływa na długowieczność much. Nowe badania koncentrowały się na wpływie niebieskiego światła na mitochondria, czyli fabryki energetyczne komórek, wytwarzające ATP. Przejście z ciemności do światła następowało w wieku 2, 20, 40 i 60 dni.

Prof. Giebultowicz mówi:

Nowatorskim aspektem tego nowego badania jest pokazanie, że stała ekspozycja na niebieskie światło może upośledzać szlaki produkcji energii nawet w komórkach, które nie są wyspecjalizowane w wyczuwaniu światła. Ustaliliśmy, że specyficzne reakcje w mitochondriach były dramatycznie zmniejszone przez niebieskie światło, podczas gdy inne reakcje były zmniejszone przez wiek niezależnie od niebieskiego światła. Można myśleć o tym, że ekspozycja na niebieskie światło dodaje uraz do urazu u starzejących się muszek.

Światło naturalne odgrywa ważną rolę w organizacji rytmu dobowego człowieka, czyli trwającego 24 godziny cyklu czynności fizjologicznych, które mają wpływ na nawyki żywieniowe, sen, produkcję hormonów, aktywność fal mózgowych czy regenerację komórek. Ale sztuczne światło (np. niebieskie) zaburza rytm okołodobowy, co obserwujemy wśród ludzi nałogowo korzystających z urządzeń elektronicznych wyposażonych w diody LED.

Czytaj też: Naukowcy odkryli prosty sposób na poprawę wzroku. Polepszy go czerwone światło – ale tylko stosowane rano

Prof. Giebultowicz dodaje:

Technologia LED, nawet w większości krajów rozwiniętych, nie była stosowana wystarczająco długo, aby poznać jej skutki w całym okresie życia człowieka. Istnieją coraz większe obawy, że przedłużona ekspozycja na sztuczne światło, zwłaszcza wzbogacone o niebieskie światło LED, może być szkodliwa dla zdrowia człowieka. Podczas gdy pełne skutki ekspozycji na niebieskie światło w całym okresie życia nie są jeszcze znane u ludzi, przyspieszone starzenie obserwowane u krótko żyjących organizmów modelowych powinno nas ostrzec przed potencjalnym uszkodzeniem komórek przez ten stresor.

Muszki wystawione na działanie światła niebieskiego miały uszkodzone komórki siatkówki i neurony, a także upośledzone funkcje związane z lokomocją, w tym zdolność wspinania się po ścianach pomieszczeń, co jest ich powszechnym zachowaniem.