Nagroda Nobla 2008. Nobel z medycyny za badania nad groźnymi wirusami

Nagrodą Nobla z dziedziny medycyny podzieliło się w tym roku troje naukowców, którzy odkryli groźne wirusy.

W tym roku Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii za rok 2008 przyznawana przez noblowską komisję Karolinska Institut ze Sztokholmu trafiła w ręce trojga naukowców. Wszyscy troje odkryli groźne wirusy, a ich odkrycia przyczyniły się do opracowania leków i szczepionek.
Francuzi Franćoise Barré-Sinoussi i Luc Montagnier w trakcie swoich badań zidentyfikowali wirusa HIV, który wywołuje współczesną plagę AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności).

Dzięki wynikom ich badań można było opracować testy do wykrywania zakażenia oraz opracować leki, które pozwalają zatrzymać lub bardzo spowolnić rozwój choroby. Podzielą się oni połową z wynoszącej 10 milionów szwedzkich koron nagrody (prawie półtora miliona dolarów).
Druga połowa trafi w inne ręce. Niemiecki naukowiec Harald zur Hausen odkrył wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego) i udowodnił, że wywołuje on raka szyjki macicy.

Jego odkrycie umożliwiło opracowanie popularnej szczepionki, która zapobiega zakażeniu i znacząco zmniejsza liczbę wywołanych zakażeniem przypadków złośliwych nowotworów u kobiet.
Komitet noblowski ogłosi jeszcze laureatów nagrody w dziedzinie fizyki, chemii, literatury i pokoju. Wręczenie wyróżnień nazwanych imieniem szwedzkiego uczonego i wynalazcy Alfreda Nobla już 10 grudnia.
 h.k.